• چهارشنبه 07 خرداد 1399
  • 19:38

مازندران نگین سبز ایران

  • 05 فروردین 1394
  • 14:07
  • استانها
  • 0 دیدگاه
  • 473 بازدید
  • Article Rating

در سفر به مازندران فرصتهای زیادی را می توان تجربه کرد. برای دسترسی به این استان از شش محور جاده ای می توان گذشت که معروفترین و پر ترددترین جاده های کشور شامل هراز، کندوان و سوادکوه جزو آنها هستند. جاده های کوهستانی و زیبا که دارای چشم اندازهای متعدد و دل انگیز است.

برای سفر به مازندران می توان از قطار در مسیر سوادکوه استفاده نمود و خطوط هوایی بین چند استان نیز فراهم است. به خاطر جاده های زیبا اکثر گردشگران ورودی به مازندران با وسیله شخصی به استان سفر می کنند که موجب راحتی در سفر است، البته نباید ترافیک و شلوغی جاده ها را در این زمان از سال نادیده گرفت. سفر در نوروز به مازندران در فصل بیداری طبیعت، دیدنی و غیر قابل توصیف است. در هوای آفتابی همه چیز می درخشد از جوانه ها ی تازه درختان تا شکوفه ها و گلهای رنگارنگ آن و در آسمان بارانی نرم، قدم زدن در زیر باران و استشمام بوی خاک و حتی قدم زدن در ساحل، تماشای قطرات باران هنگام باریدن تند و شنیدن صدای باران در زیر سقفهای شیروانی تجربه قشنگی است.

مژده به علاقه مندان طبیعت گردی

امسال به علاقه مندان طبیعت گرد این مژده داده می شود که می توانند از اقامتگاههای بوم گردی استان نیز استفاده کنند. در این اقامتگاهها علاوه بر اسکان، از غذاهای محلی همان منطقه از شما پذیرایی می شود. زمان پختن نان محلی یا دوشیدن شیر محلی می توانید حضور داشته باشید و در صورت تمایل خودتان تجربه کنید. گشت در مسیرهای طبیعت گردی در اطراف منطقه یکی از تجربیات جالب شما در نوروز امسال خواهد بود.

به خاطر نو بودن این فعالیت در مازندران، تعداد اقامتگاه بوم گردی محدود بوده و تنها در چند روستا این امکان فراهم شده است. اگر مایل به استفاده از این اماکن هستید می توانید با ستاد دائمی تسهیلات سفر مازندران تماس بگیرید و از این اقامتگاهها استفاده نمائید.

در مازندران فرصتهای متنوعی از لحاظ اقامت وجود دارد؛ مراکز اقامتی با قیمتهای متفاوت مانند هتل، هتل آپارتمان، متل، مهمانپذیر، ویلاها و خانه های استیجاری، خانه مسافر و علاوه بر همه اینها خانه هایی که تابلو بدستان در ورودی شهرها به شما پیشنهاد می دهند.

روستاهای سراسر مازندران که تعدادشان از یک هزار تا هم بیشتر است و از ارتفاعات تا دشت ها گسترده اند و فاصله شان با شهرها معمولاً اندک است، علاوه بر سبزی و خرمی و چشم اندازهای بدیع یخچالی، چمنزار و جنگل های مرتفع جلگه ای که از آن ها مجموعه زینتی و طبیعی کم نظیری در ایران ساخته، دارای کلکسیونی گران قیمت و غنی از فرهنگ بومی است که هر روز از 365 روز سال، در هر منطقه و روستایی، می توان سراغ آیین و سنتی را گرفت.

میان روستایی و شهری مازندرانی، در خصلت های نرم خویی و غریب نوازی فرقی نیست و سکونت اقوام گوناگون ایرانی در این دیار سبز و حضور میلیون ها گردشگر طی سال در استان، موید این ادعاست.

روستاییان مهمان نواز مازنی که همواره درب های چوبی تک لته زلفی دار خانه های کاله سر (که هنوز هم تعدادی از آن ها باقی است و تعدادی در حال بازسازی است) به روی میهمانان شهری و روستایی باز است و روی خوش شان گشاده. در دیاری که ابرهای آسمانش با آدم حرف می زند و هر روز با آسمان آبی و فیروزه ای اش رنگ می گیرند.

می خواهند با هتل های مدرن رقابت کنند

نوروز امسال روستاییان مهربان مازندران، به رقابت با هتل های مدرن آمده اند و قرار گذاشته اند با نان محلی، پیاله های عسل، ماست و سرشیر و کره و مربا و... پذیرای گردشگران باشند، سفره های رنگین شان را پهن کنند و نگران طعم و مزه ای نباشند؛ که بی تردید «بادمجان قلیه»، «انار دون خورشت»، «آش ترش»، «آش دوغ»، «نازخاتون»، «هلی غورو» خوشمزه است.

آنها «چادر شب»، «چوخا»، «شولا»، «کوشیر»، «جاجیم»، جوراب و کلاه پشمی، شمد و سبدهای چوبی، زنبیل های حصیری، نمد، کوزه، ظروف سفالی، لاکی را آماده کرده اند تا انتخاب کنید و تردید نکنید.

اقامتگاه بوم گردی مازندران

عباسی اولین اقامتگاه بوم گردی مازندران با عنوان " نگین" را در هزار جریب بهشهر در سال 1388 ایجاد کرده است.

او می گوید:" برای دعوت مردم به آرامش و آشتی آنها با طبیعت دست به این اقدام زدیم. و در این راه  بیان اینکه می شود در طبیعت زندگی کرد، و توازن آن را برهم نزد ونهال کاشت، را دنبال می کردیم."

این فعال حوزه گردشگری ادامه می دهد:" آشنایی مردم با آداب، رسوم و سنت گذشته  را در این مجموعه دنبال می کردیم، به همین دلیل اقدام به راه اندازی اتاق های جاجیم، آسیاب، شالی کوبی، نانوایی و حمام خزانه ایی کردیم.

مدیر مجموعه سنتی هزار جریب با اشاره به اینکه آشنایی مردم با سفری آسان در دل طبیعت از دیگر اهداف ایجاد مجموعه بوم گردی در هزار جریب است، خاطر نشان می کند:" همچنین جمع آوری درختان میوه های جنگلی در مجموعه و ایجاد باغ فلوئور را پیگیری کردیم که خوشبختانه موفق بودیم."

عباسی با تاکید بر آنکه مسئولان می توانند مردم را به سمت استفاده از مجموعه های سنتی سوق دهند، ادامه می دهد:" ما ظرفیت پذیرایی از 50 نفر را داریم و بعد از معرفی، ظرفیت مجموعه برای پذیرایی از مهمانان کافی نیست. به همین دلیل جهت پذیرایی بیشتر از گردشکران، خانه های روستایی منطقه مورد استفاده قرار می گیرد. صبحانه و اغلب مواد جهت تهیه غذا از روستا تهیه می شود که موجب پویایی اقتصاد روستایی شده است."

عباسی می گوید:" از زمانی که فعالیت خود را آغاز کردم برای من مهم جذب مسافر و گردشگر توسط مجموعه نبوده است بلکه معتقدم؛ هدف باید حضور گردشگر در مازندران و منطقه باشد تا اقتصاد مازندران رشد کند".

 صدای سکوت را بشنوید

به گفته او در اقامتگاه ها می توان صدای سکوت را شنید، مجموعه هزار جریب که تنها 70 متر تا جنگل فاصله دارد.

وی با بیان اینکه  همکاری بسیار خوبی توسط بزرگ نیا، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حمایت از مجموعه سنتی هزار جریب صورت گرفته است، خاطر نشان می کند:" افرادی که به مازندران سفر می کنند چنین برداشتی دارند که تمام امتیازات گردشگری استان متعلق به غرب استان است در حالی که "بهشهر" موزه طبیعی است که جلگه، دو آبشار سنگ نو و سمبی و تالاب میانکاله را در خود جا داده است."

توجه به گردشگری

واحدی مدیر یکی دیگر از اقامتگاههای بومی بخش هزار جریب به خبرنگار ما می گوید:" مهم ترین هدف از راه اندازی خانه های روستایی در این بخش توجه به گردشگری مسئولانه بود. اقامتگاه های بوم گردی که راه اندازی کردم با هدف حفظ محیط زیست شکل گرفته است."

وی با اشاره به اینکه استقبال بی نظیری از خانه های روستایی هزار جریب صورت پذیرفت، می افزاید:" حرکت در این راستا سبب شده است تا مستقیما با جامعه روستایی در ارتباط باشیم واستقبال خوبی ازمجموعه های سنتی بخش هزار جریب شکل بگیرد تا جایی که کارکنان مجموعه از اقشار روستایی منطقه هستند".

این بانوی فعال گردشگری می گوید:" با توجه به اینکه رشته تحصیلی ام گردشگری است و فعالیت هایی در زمینه سازمان های مردم نهاد وصنایع دستی داشتم به این حوزه ورود پیدا کردم."

واحدی که سه واحد سنتی فاقد هرگونه تکنولوژی روز در روستای بخش هزار جریب دارد، ادامه می دهد:" یک واحد نوساز هم برای افرادی که می خواهند در روستا ولی با بافت مدرن شهری زندگی کنند، در حال همکاری با مجموعه است".

مدیر اقامتگاه "روجین" نکاء با بیان اینکه  در گردشگری مسئولانه ظرفیت محدود است، می گوید:" حداقل ظرفیت مجموعه خانه های روستایی بخش هزار جریب تحت پوششم5 نفر و حداکثر 20 نفر است اما با همکاری مردم روستا 30 نفر هم به این بخش ورود پیدا کردند. همچنین برای آشنایی گردشگران با پوشش گیاهی منطقه دوره هایی را برگزار کردیم."

به گفته وی؛ در مناطق کویری بنا بر آموزش هایی که صورت می گیرد آشنایی جوانان با بافت ها و معماری قدیمی مطلوب است اما در مازندران اینطور نبوده که خوشبختانه در حال حاضر به این سمت پیش رفتیم.

واحدی توریسم کشاورزی و توریسم کار را از شاخه های توریسم روستایی عنوان می کند و می گوید:" در دنیا توجه خاصی به توریسم  روستایی با توجه به پتانسیل های موجود در این بخش صورت می گیرد."

برگزاری جشنواره

وی با بیان اینکه برنامه های متنوعی را برای سال 1394 در نظر گرفته است، می افزاید:" من برای هر فصل، برنامه برگزاری یک جشنواره دارم که برای فصل بهار جشنواره برنج تحت عنوان "جشنواره شالی" برگزار می شود. نیز تاکنون جشنواره های گل انار، دوشاب پزان و برداشت آلو  توسط این مجموعه اجرا شده است."

واحدی ادامه می دهد:" در بوم گردی نباید در ساختار طبیعت تغییری ایجاد کرد، خوشبختانه راه اندازی مجموعه ما آتشی بر خرمن شد و سبب شد در دیگر مناطق استان نظیر رامسر چند نفر این کار را انجام دهند. البته باید در نظر داشت عده ایی هم با فرصت طلبی، اماکن خود را اقامتگاه بوم گردی جا می زنند، در حالی که شرایط لازم را ندارند."

وی با بیان اینکه در حال  حاضر نمایشگاه "درو" در ورودی شهر نکا برگزار می شود، خاطر نشان می کند:" برای تبلیغات مجموعه از این نمایشگاه، وبلاگ موسسه، ارتباط با آژانس ها، تورگردان ها و سازمان استفاده شده است تا با این کار مردم روستا به آنچه دارند، ببالند."

 امسال برای نخستین بار در کشور کمیته امور روستایی و دهیاری مازندران با هدف ارائه خدمات مطلوب به مسافران و گردشگران در روستاهای استان شکل گرفته است.

استان مازندران دو هزار 946 روستا دارد که از این تعداد یک هزار و 900 روستا دارای دهیاری هستند که هر یک از این روستاها ظرفیت پذیرش مهمانان و گردشگران نوروزی را در واحد های روستایی دارند.

روستاهای آب اسک، هندوکلا، آب گرم لاریجان و امامزاده عبدالله در شهرستان آمل، یوش و لاویج در نور  آسیابسر در بهشهر، برسه در جواهرده، گرسماسر در رامسر، فرح آباد در ساری، کجور و کندلوس در چالوس، لاجیم و ورسک در سوادکوه، گل محله و کردکلا در جویبار جزو روستاهای هدف گردشگری مازندران هستند.

همزمان با تعطیلات نوروزی 57 بازارچه عرضه محصولات و تولیدات صنایع دستی و مواد غذایی در بخش های مختلف روستایی شکل می گیرد.

تمامی یک هزار و 900 روستای دارای دهیار مازندران عملیات پاکسازی و زیبا سازی روستاها را انجام دادده اند و طرح های عمرانی به ویژه حفاری های روستایی نیز متوقف شده است.

بیش از ۴۵ درصد جمعیت مازندران در روستاها زندگی می‌کنند و از نظر جمعیت روستایی، مازندران جایگاه دوم کشوری را دارد.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :