• دوشنبه 16 تیر 1399
  • 16:29

در بازدید فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس صورت گرفت:

ارزیابی آمادگی یگان حفاظت مجموعه تخت جمشید در ایام نوروز

  • 06 فروردین 1394
  • 10:17
  • استانها
  • 0 دیدگاه
  • 384 بازدید
  • Article Rating
ارزیابی آمادگی یگان حفاظت مجموعه تخت جمشید در ایام نوروز

سرهنگ صفری،فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی فارس دربازدیدازمجموعه آثارتاریخی تخت جمشید،وضعیت حفاظت ازمجموعه رامورد ارزیابی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید،وی روند حفاظت از مجموعه تخت جمشیدرا مناسب  بر شمرد و افزود: برای سال جدید ،  با افزایش دوربین های مدار بسته و ارتقاء سطح آگاهی نیروی انسانی ، سعی در جهت تقویت حفاظت الکترونیکی و فیزیکی و عملکرد بهتر یگان حفاظت مجموعه شد.

سرهنگ صفری همچنین تصریح کرد: درحوزهصیانتوحفاظتازآثارتاریخی تخت جمشید،درایام پرترددسال به ویژه نوروز،همتی مضاعف رامیطلبد. از این رو تمامی نیروهای یگان حفاظت از بیست و هشتم اسفند ماه لغایت چهاردهم فروردین بصورت شبانه روزی و در وضعیت آماده باش قرار دارند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، از استقرار بیش از 80 نفر نیروی انسانی در قالب مراقبین حفظ آثار و یگان حفاظت، در مجموعه هخامنشی تخت جمشید ،نقش رستم، نقش رجب و شهر استخر به منظور حفاظت و صیانت از آثار تاریخی یاد شده، اقدامات پیشگیرانه از آسیب رسانی به آثار، اقدامات اطلاع رسانی به بازدید کننده در خصوص نحوه بازدید و شناسایی آسیب های احتمالی تحت حفاظت خبر داد و افزود کلیه اقدامات آموزشی و توجیهی کارکنان در قبل از نوروز انجام پذیرفته است.

سرهنگ صفری همچنین در بازدید از موزه تخت جمشید، ارزیابی خود را از همکاری و نظارت نیروهای یگان حفاظت تخت جمشید ، در را ه اندازی موزه و چیدمان اشیاء تاریخی ، رضایت بخش دانست و تأکید داشت با تمهیدات در نظر گرفته شده ، حفاظت الکترونیکی و فیزیکی از موزه تخت جمشید، گنجینه و تمامی کاخ ها و نقاط مورد تردد با ضریب امنیت نسبتآ بالایی انجام می گیرد ، هر چند که تقویت سیستم حفاظتی همچنان از اهم برنامه های در دست اقدام یگان حفاظت میراث فرهنگی به شمار می رود.

وی ضمن تأکید بر سرکشی مداوم به آثار تاریخی ثبت شده در حوزه هخامنشی و دشت مرودشت توسط نیروهای گشتی یگان حفاظت، شناخت کامل از موقعیت استقرار آثار ثبت شده و جلوگیری از ورود صدمه به آثار منقول و غیر منقول ، حفظ پوشش مناسب و متحدالشکل نیروهای یگان و رعایت اخلاق مداری را در ایام نوروز از سوی مراقبین آثار در برخورد با مسافران نوروزی خواستار شد.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :