• یکشنبه 04 اسفند 1398
  • 00:47

سلطانی‌فر تاکید کرد

آغاز فصل جدید همکاری بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان میراث‌فرهنگی

  • 15 شهریور 1394
  • 12:30
  • گردشگری
  • 0 دیدگاه
  • 640 بازدید
  • Article Rating
آغاز فصل جدید همکاری بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان میراث‌فرهنگی

امضای تفاهمنامه بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت ورزش و جوانان، می تواند به رونق و افزایش گردشگران ورزشی و حمایت و صیانت از آنها کمک کند.


به گزارش میراث آریا(chtn) مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری مشترک بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با وزارت ورزش و جوانان گفت: براساس آمارها در سال 2014 میلادی یک میلیارد و 200 میلیون نفر گردشگر در تمام دنیا جابه‌جا شده اند که از محل جابه‌جایی این تعداد گردشگر ، 1470 میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشورها شده است. 

سلطانی فر ادامه داد: در حال حاضر آمار رسمی از سوی سازمانهای بین المللی گردشگری در رابطه با تعداد گردشگران ورزشی اعلام نشده است، اما تخمین زده شده که گردشگران ورزشی خارجی که در المپیک ها، مسابقات جهانی یا لیگ قهرمانان اروپا شرکت می کنند بین هفت تا هشت درصد این گردشگران را به خود اختصاص می دهد، که با توجه به این اعداد و ارقام، هشت درصد گردشگر ورزشی، درآمدی معادل 120 میلیارد دلار در بر خواهد داشت که این مبلغ قابل توجه است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه افزود: زمانی که دولت یازدهم کشور را تحویل گرفت آمار گردشگری زیر چهار میلیون نفر در سال با درآمد پنج میلیارد دلار بود که آمار پایینی است، اما تعداد گردشگران خارجی کشورمان به بالای 5 میلیون نفر رسیده و درآمد حاصل از آن به 7.5 میلیارد دلار رسیده است. 

سلطانی فر با بیان اینکه 50 درصد گردشگران کشورمان را زائرین مشهد مقدس و قم تشکیل می دهند، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های گردشگری، تاریخی، مذهبی، توریسم سلامت و  طبیعت گردی  که در ایران وجود دارد،  کشورمان از نظر جاذبه های گردشگری جزء 10 تا 15 کشور اول دنیاست.

معاون رییس جمهور در ادامه بیان کرد: با توجه به ظرفیتهایی که در کشورمان وجود دارد سهم ما از گردش مالی گردشگری در دنیا باید 2 درصد باشد یعنی باید به رقم 25 تا 30 میلیارد دلار برسیم، رقمی که در سند چشم انداز 20 ساله کشور برای حوزه گردشگری پیش بینی شده است و با وجود گذشتن 10 سال از این سند ما فقط به 5 میلیون گردشگر دست یافته ایم.

 سلطانی فر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه و رونق گردشگری گفت: صدور ویزا برای اتباع 190 کشور، افزایش زمان ویزای فرودگاهی از 15 به 30 روز و آغاز اقدامات اجرایی صدور ویزای الکترونیک توسط وزارت امور خارجه بخشی از برنامه ها و اقدامات سازمان میراث فرهنگی در این حوزه است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و موانع موجود در بخش زیرساختهای گردشگری، اضافه کرد: با کمک بخش خصوصی و اراده ای که در تمام مسئولان کشور برای توسعه و رونق گردشگری وجود دارد این موانع حل رفع خواهد شد.

وی همچنین در مورد فرصت های به وجود آمده برای حوزه گردشگری گفت: سه فرصت پیش رو داریم که در پیشبرد اهداف سازمان در حوزه گردشگری  موثر است ، تمرکز تمام مسئولان عالی رتبه کشور از جمله مقام معظم رهبری، نهاد ریئیس جمهوری، مجلس و قوه قضاییه که از رشد و رونق گردشگری حمایت می کنند، اولین فرصت ما در این بخش است.

سلطانی فر ادامه داد: با توجه به شرایط به وجود آمده پس از تفاهمنامه وین که در بخش های مختلف اقتصادی کشور از جمله گردشگری فضای جدید و امیدوارکننده ای به وجود آورده است، ما معتقدیم که گردشگری بیشترین تاثیرات مثبت را در این فضا خواهد داشت و با رشد و رونق بسیاری همراه خواهد بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: فضای امن ایران برای حضور گردشگران برخلاف ناامنی که در کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه، لیبی و مصر وجود دارد، باعث شده است تا گردشگران با تمایل بیشتری ایران را برای سفر انتخاب کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: که امضای تفاهمنامه به پیشبرد اهداف سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت ورزش و جوانان کمک کند.

امتیاز به خبر :