• یکشنبه 02 اردیبهشت 1397
  • 07:02

هنر، سیاست و اخلاق زیر یک سقف

*اسدالله درویش امیری- روز یکشنبه پانزدهم شهریور ماه روز زیبایی در حوزه ادب ، اخلاق و هنر ایرانی بود . در این روز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور پرده برداری از دو اثر بزرگ و ماندگار استاد فرشچیان ( شام غریبان  و آسمان چهارم ) مراسمی در مجموعه تاریخی سعدآباد برگزار می کند که این اقدام شایسته سازمان قابل تقدیر و ستایش و اهتمام به حوزه هنرهای سنتی و هنرهای زیبا ست، استاد بزرگ محمود فرشچیان چهره ماندگار و محبوب ملت ایران را همه ما خوب می شناسیم و عظمت آثار معنوی و هنری ایشان که برگرفته از اعتقاد و باورهای عمیق این استاد به عشق و معرفت وجود نازنین اهل بیت علیهم السلام است بر کسی پوشیده نیست؛ آثار به جا مانده از ایشان به درازای تاریخ بشریت در حوزه معرفت و معنویت باقی خواهد ماند و تاثیر خواهد گذاشت.

  با حضورجمع کثیری از علاقمندان به هنر، مراسم آغاز می شود. شیفتگان و علاقمندان به این استاد در زیر درختان در فضای آزاد دور هم جمع و مسئولین برگزار کننده در تدارک اجرای برنامه بودند که ناخود آگاه ولوله ای در بین جمعیت می افتد و استاد فرشچیان با سن بالای خود نیز برمی خیزد و به جمعیت نگاه می کند که از کنار آنان شاهد ورود مرد بزرگ عرصه سیاست خارجی و بین المللی، چهره خندان دکتر ظریف وزیر محبوب وزارت امورخارجه را به همراه همسرش مشاهده می کنیم . ایشان برای تکریم و تجلیل از هنر و هنرمند و به احترام استاد به مراسم می آید و با تمامی عظمت و شجاعت در سیاست خارجی، ولی در مقابل استاد فرشچیان با اوج تواضع و فروتنی و خضوع رفتار می کند و با لبخند همیشگی استاد را به گرمی در آغوش گرفته و به هنر اندیشه او احترام می گذارد. مراسم شروع می شود آقای دکتر ظریف با اشاره به خاطرات ارزشمند استاد تأکید می کنند:"... از زمانی که مسئولیت وزارت خارجه را دارم مهم‌ترین هدیه‌ای که به سفرا و وزرای کشورهای مختلف هدیه کردم مجموعه آثار استاد فرشچیان بوده است." ظریف ادامه داد: "زمانی به فردی که لاف قدرت می‌زد‌، کتاب استاد فرشچیان را هدیه دادم‌ تا بداند با ایرانی که چنین هنرمندی را پرورش می‌دهد، نمی‌توان جز با اکرام و بزرگی صحبت کرد. این افتخار، غرور و احساس خودباوری که به همه ما اعطا کردند واقعا سزاوار است که همه ما به احترام این استاد بایستیم و از خداوند بزرگ برای او طول عمر و سعادت آرزو کنیم."

(تصاویر) ظریف و همسرش در رونمایی آثار فرشچیان

   آقای دکتر ظریف در حین سخنرانی خبر ورود روحانی سرشناس، انقلابی و اخلاقمدار و متواضع حجت الاسلام و المسلمین آقای سیّد محمود دعایی را که در بین جمعیت می نشیند اعلام می کند از ایشان دعوت می شود همانند همه مسئولین به ردیف اول جمعیت حضور یابد لیکن آقای دعایی مثل همیشه امتناع می ورزد شاید این حرکت به ظاهر ساده و معمولی بنظر می آید اما مکرر شاهد بودیم که اگر در ردیف اول مراسم جایی برای عده ای از مقامات و مسئولین پیش بینی نشود موجب دلخوری و اسباب سرزنش برگزارکنندگان می گردد؛ عده ای از صاحبان منصب اداری همیشه اصرار دارند که باید پیوسته در ردیف اول مراسم مختلف حضور یابند تا شأن آنها رعایت شود غافل از آنکه شخصیتی چون دعایی هرکجا بنشیند به آنجا شأن می دهد. آقای سیّد محمود دعایی شخصیتی که بیش از نیم قرن با امام، انقلاب و نظام بود و 24 سال نمایندگی مردم شریف تهران را با کمترین حاشیه در مجلس شورای اسلامی به عهده داشتند. با تأکید و دعوت مجدد جناب آقای دکتر سلطانی فر و اصرار ایشان به ردیف جلو فراخوانده می شود، سیّد محمود دعایی این مرد بزرگ که همیشه با قامت استوار و شجاعت وصف ناپذیر از حقوق، آزادی و استقلال این ملت دفاع می کند و در همه صحنه های تلخ و شیرین 5 دهه کشور حضور فعال و موثری داشته و دارد و در لایه های اجتماعی و فرهنگی در بین آحاد جامعه در اوج عزت قرار دارد و یکی از خوش نام ترین روحانی سیاسی کشور بحساب می آید در نهایت تواضع و فروتنی، در محضر تاریخ و ملت ایران در مقابل یک استاد برجسته و بزرگ عرصه هنر قد خم می کند و ادای احترام می نماید و بر دستی که صحنه عاشورای حسینی و شام غریبان اهل بیت سیّد الشهدا را به تصویر کشیده، بوسه می زند و درس بزرگی به دیگران می دهد این بوسه هزاران پیام را به همراه داشت و اهلش می فهمد که این بوسه چه ارمغان اخلاقی، عرفانی در حوزه ادب و هنر داشته و دعایی خاضعانه و آرام مثل همیشه به استاد فرشچیان ادای احترام کرد و کناری نشست و نظارگر تجلیل از استاد فرشچیان و رونمایی از آثار این استاد فرهیخته شد .

انسان یکی هزار شود از افتادگی                   هر دانه ای که خاک نشین گشت، خرمنی است

                (کاشانی)

(تصاویر) ظریف و همسرش در رونمایی آثار فرشچیان

صحنه ای که در مجموعه تاریخی سعد آباد خلق شد، زیبایی های شگرفی در آن نهفته بود. آنجا که تبلور هنر استاد فرشچیان نمایان می شود و محمود دعائی روحانی اعتدال گرا به عنوان سیاستمدار متدین نسبت به ایشان تواضع می کند و ظریف این وزیر محبوب از احساس غرور و خودباوری بدست آمده از آثار استاد در عرصه بین الملل می گوید، حلاوت همزیستی اخلاق، هنر و سیاست کام ملت بزرگ ایران را شیرین و آنها را به این عرصه امیدوار می کند .

امتیاز به خبر :