• جمعه 01 آذر 1398
  • 21:30

معاون میراث فرهنگی سازمان در مراسم آیین شب چله ( یلدا)؛

میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت در جهان است

میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت در جهان است
معاون میراث فرهنگی سازمان گفت: میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت در جهان است تا بتوانیم خلاقیت های بشری را که در طول سالیان در این مرزو بوم بوجود آمده را حفظ کرده و به دنیا معرفی کنیم.
به گزارش میراث آریا(CHTN )؛ محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان در مراسم آیین شب چله ( یلدا) با اشاره به اهمیت مراسم شب یلدا گفت: اگر یلدا را نشانه رسیدن به روشنایی در تاریک ترین شب سال بدانیم، بحث شب چله یک تجلی تمام عیار از میراث ناملموس در کشور ماست.
وی ادامه داد: میراث ناملموس، آداب ورسوم، جشن ها، مراسم ها که از تجلیات میراث ناملموس است.نقش مادران در انتقال این آداب و رسوم بسیار مهم است. آنان هستند که این آداب و رسوم و آیین ها را به آیندگان منتقل می کنند.
وی ادامه داد: دانش سنتی ورای شب چله نشانه ای از دانش ایرانیان در زمینه ستاره شناسی است.در نگرش اسطوره ای نیز یلدا و فردای پس از شب یلدا که به خرم روز معروف است نمادی از رویش دوباره خورشید، زایش طبیعت و غلبه نور بر تاریکی است.
معاون میراث فرهنگی افزود: یلدا تبلور توجه و ابتکارات بشری است که از جمله می توان به آیین شب چله تهران، تبریز، زنجان و دیگر استان ها اشاره کرد که هریک ارزش های ایران کهن را تداعی می کنند.
وی تاکید کرد: مستند سازی، احیا و باززنده سازی از جمله اقداماتی است که می توان برای حفظ میراث ناملموس ایران بکار برد.به منظور ایجاد و حفظ صلح در میان کشورهای منطقه و با توجه به تجربه خوبی که در ثبت جهانی عید نوروز به صورت مشترک داشتیم مراسم شب چله را نیز بصورت مشترک ثبت کنیم.
وی یادآور شد: تمامی بخش های داخلی سازمان و دیگر سازمان هایی که در این راستا فعالیت دارندبه تنهایی ثبت کننده و پاسدارنده این میراث ناملموس نیستند و این امر با حمایت و همراهی شما مردم به سر انجام می رسد.
طالبیان خاطر نشان کرد: میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت است تا بتوانیم خلاقیت های بشری را که در طول سالیان در این مرزو بوم بوجود آمده را حفظ کنیم.

گفتنی است، مراسم آیین شب چله ( یلدا) با مشارکت دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد و تشکل های انجمن فرهنگی افراز و پرتو گردشگری با برگزاری نمایش فیلم، نقالی، موسیقی و با هدف حفظ و صیانت از فرهنگ، آداب و رسوم و سنن ایرانی با همکاری تشکل های غیر دولتی در راستای تحقق اهداف و برنامه های سازمان در زمینه حفظ مواریث فرهنگی ایران ، عصر امروز دوشنبه 30 آذر ماه از ساعت 14 تا 17 در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.

یادآور می شود، در این مراسم ضمن سخنرانی استاد دادخواه پژوهشگر و استاد دانشگاه در زمینه پیشینه شب یلدا، حافظ خوانی و گرفتن فال حافظ برای حاضرین،اجرای موسیقی زنده توسط گروه اهورا در پایان به برندگان در قرعه کشی به رسم یادبود هدایایی اعطا شد.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار