• یکشنبه 02 اردیبهشت 1397
  • 07:02

از سوی شورای بین المللی بناها و محوطه های فرهنگی – تاریخی؛

30 فروردین روز جهانی میراث و ورزش نامگذاری شده است

30 فروردین روز جهانی میراث و ورزش نامگذاری شده است
شورای بین المللی بناها و محوطه های فرهنگی – تاریخی (ایکوموس) 30 فروردین ماه امسال را روز جهانی  میراث و ورزش نام گذاری کرده و به همین مناسبت مراسم بزرگداشتی برگزار می کند. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لادن جعفری تهرانی، مدیر کل دفتر امور بین الملل با اعلام این خبر افزود: نام گذاری جهانی  این روز به دلیل اهمیت ورزش در بهینه سازی فرایند زندگی انسان است، زیرا اعتقاد این شورا بر آن است که "ورزش بخشی از میراث هر انسانی به شمار رفته و فقدان آن اثرات جبران ناپذیری در بر خواهد داشت".

وی ادامه داد:  درواقع ورزش از بعد شخصیتی تمایل انسان به پیشرفت نشات گرفته و بناها و تاسیسات ورزشی با تنوع و  تکنیک های هنری و معماری نیز گواه این خصیصه انسانی است، فعالیت های ورزشی به تاسیس امکاناتی خاص از قبیل استادیوم ها، زمین های وررزشی و سایر اماکن وزرشی منجر شده و این تاسیسات نه تنها زمینه پیشرفت انواع رشته های ورزشی را فراهم ساخته بلکه در واقع گواه تکامل طراحی معماری و ترکیب تکنولوژی و هنر در گذر زمان شده است.

تهرانی تصریح کرد: همچنین اگر با دقت بیشتری بنگریم، متوجه می شویم که بسیاری از ورزشگاه های قدیمی یونان و روم و اسپانیا تا استادیوم های مدرن امروزی که با تکنولوژی بالا ساخته شده اند حامل ارزش های خاص تاریخی، معماری و تکنیک هایی هستند که اکنون بخشی از میراث نسل کنونی شده اند. به عبارت دیگر فعالیت های ورزشی درفضاهای شهری یا مناطقی انجام می شود که بسیاری از این مکان ها تحت حفاظت میراث قرار دارند و یا جزء مناطق و سایت های حفاظت شده میراث هستند در حالی که مکان هایی که به عنوان اجزای میراث ناشناخته مانده و نادیده گرفته شده اند اکثراً تخریب شده اند.  

 
وی گفت: به همین ترتیب اختصاص روز 18 آوریل سال 2016 به میراث ورزشی با هدف تجلیل از نقش ورزش در بهبود زندگی انسان از طریق به رسمیت شناختن و افزایش انواع خاصی از بناها و اماکن تاریخی است که  در گذشته مکان برگزاری بعضی از بازیها و یا رشته های ورزشی بوده است و هدف از آن ارتقای سطح آگاهی در ارزش های انسانی و نقش این اماکن در شکل دادن به هویت فرهنگی جوامع در سطوح ملی و منطقه ای است.

گفتنی است شورای بین المللی بناها و محوطه های فرهنگی - تاریخی" ایکوموس" برای حفاظت وحمایت از مکان میراث فرهنگی فعالیت می کند و تنها سازمان جهانی غیردولتی است که به ترویج استفاده از تئوری، روشها و تکنیکهای علمی برای حفاظت از میراث معماری و باستانشناسی می پردازد.


امتیاز به خبر :