• یکشنبه 02 اردیبهشت 1397
  • 07:02

دیدار زهرا احمدی‌پور با معاون پارلمان آلمان/ هیچ منعی برای ورود گردشگران به ایران نداریم

دیدار زهرا احمدی‌پور با معاون پارلمان آلمان/ هیچ منعی برای ورود گردشگران به ایران نداریم

زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، امروز سه‌شنبه 17 اسفند، در ادامه سفر چندروزه به برلین برای شرکت در هفتمین نشست وزیران گردشگری جاده ابریشم با کلودیا روت معاون پارلمان آلمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به‌گزارش میراث آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این دیدار که علی ماجدی سفیر ایران در آلمان و مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز حضور داشتند، زهرا احمدی‌پور، ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست، گفت: «تجربه‌ای که از ملاقات‌های قبلی با مدیران ایرانی داشتید، در کنار طراحی اتاق کار شما که بخش اعظم آن را صنایع‌دستی ایرانی تشکیل می‌دهد، نشان‌دهنده شناخت نسبی شما از ایران است. همین موضوع باب مذاکره را برای ما راحت‌تر باز می‌کند.»

احمدی‌پور گفت: «هنرهای مدرن و هنرهای سنتی ایران به‌صورت بسیار جدی و با کیفیتی خوب درحال توسعه است. شاید یکی از مجموعه‌هایی که در ایران به‌دلیل تحریم در ایران آسیب جدی دید، بازار صنایع‌دستی ایران بود و متأسفانه با وجود اینکه فضاهای مناسبی برای عرضه صنایع‌دستی داشتیم، به‌خاطر تحریم، بخش زیادی از این صنایع‌دستی و صادرات آن‌ها از دست رفته بود.»

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: «از سال گذشته پس‌ از برجام گشایش‌های خوبی صورت گرفته و صنایع‌دستی ما باز هم راه صادرات را پیدا کرده است. همین موضوع، به‌لحاظ کیفی، تحول خوبی در محصولات صنایع‌دستی به‌وجود آورد و باعث شد محصولات مدرنی برای نسل جدید در ایران تولید شود که از ویژگی‌های فرهنگی و کلاسیک ایران بهره برده است.»

مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های دائمی صنایع‌دستی ایرانی را در اتحادیه اروپا دایر می‌کنیم

او افزود: «یکی از اقدامات جدی سازمان میراث‌فرهنگی این است که بتواند نمایشگاه‌های دائمی صنایع‌دستی را، به‌ویژه در اروپا که متقاضی صنایع‌دستی ایرانی است، دایر کند. تاکنون یک فروشگاه صنایع‌دستی ایرانی در هلند و یک فروشگاه در فرانسه برپا کرده‌ایم و ماه آینده نیز یک فروشگاه صنایع‌دستی ایرانی در کرواسی افتتاح خواهد شد. همچنین به‌دنبال این هستیم که بتوانیم مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های دائمی صنایع‌دستی ایرانی را در اتحادیه اروپا دایر کنیم.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «ما آمادگی داریم که اقداماتی از این دست در کشور آلمان نیز صورت بگیرد و به‌دنبال آنیم تا با فراهم کردن مقدمات بتوانیم در این کشور نیز نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی داشته باشیم.»

او افزود: «هنر می‌تواند بر همه تفاوت‌های سیاسی پیروز شود. ما می‌توانیم از روابط فرهنگی به‌عنوان یک اصل در قالب صنایع‌دستی، هنرهای سنتی و حتی سینما حمایت کنیم. برگزاری هفته‌های فرهنگی نیز کشورها را به‌هم نزدیک می‌کند. اگر ما از مسیر فرهنگ حرکت کنیم، می‌توانیم بخشی از سختی‌های سیاسی میان کشورها را تا حدودی برطرف کنیم.»

او افزود: «اکنون رئیس‌جمهوری ایران تمام تلاش خود را می‌کند تا ایران را به‌عنوان کشوری امن برای مقاصد گردشگری معرفی کند. دولت سعی کرده تصورات نادرست موجود در این حوزه را تغییر دهد. برای مثال، ۴۰۰ نفر از راهنمایان گردشگری ماه گذشته وارد ایران شدند. رئیس‌جمهوری ایران در افتتاحیه اجلاس راهنمایان گردشگری خطاب به جمع حاضر و به دنیا اعلام کرد که ایران پنجره خود را به‌روی دنیا باز کرده است و دنیا می‌تواند ایران را از نزدیک تجربه کند.»

هیچ منعی برای ورود گردشگران نداریم

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: «ما هیچ منعی برای ورود گردشگران نداریم و این فرصت روزبه‌روز بیشتر از قبل درحال فراهم شدن است. خوشبختانه بعد از اجلاس راهنمایان گردشگری تعداد بسیار زیادی گردشگر جوان از کشورهای اروپایی و امریکایی ایران را برای شش‌ماهه اول سال ۲۰۱۷ به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب کرده‌اند؛ زیرا دوست دارند ایران پس‌ از برجام را تجربه کنند. افزایش تقاضای مردم دنیا برای سفر به ایران اتفاق خوبی بود که پس از برجام رخ داد.»

احمدی‌پور گفت: «وقتی گردشگری به ایران سفر می‌کند با ضوابط ایران کاملاً آشناست. البته در اجلاس راهنمایان گردشگری وقتی درباره نوع پوشش گردشگران بین‌المللی در ایران با راهنمایان صحبت کردم، آن‌ها معتقد بودند که این نوع پوشش متفاوت خود نوعی جاذبه گردشگری است که تجربه جدیدی برای آن‌هاست. شاید بسیاری از گردشگران که وارد ایران می‌شوند به‌دنبال جذابیت‌های دیگری در ایران باشند. البته ما سعی کرده‌ایم برای آن‌ها برنامه‌هایی داشته باشیم.»

او افزود: «هفته گذشته موافقتی مبنی بر نمایش ۵۰۰ شیء تاریخی ایران در شهر بن آلمان را از دولت جمهوی اسلامی ایران گرفتیم. همچنین می‌توانیم برای نمایش این آثار در برلین اقداماتی انجام دهیم.»

معاون رئیس‌جمهوری در پایان، با اشاره به کاوش‌های مشترک تیم‌های ایرانی و آلمانی در ایران، گفت: «این تیم‌ها در استان‌های خوزستان، گلستان و... در حوزه مرمت و باستان‌شناسی با باستان‌شناسان ایرانی همکاری می‌کنند و تعامل خوبی در این حوزه برقرار است.»

جذابیت گردشگری ایران روزبه‌روز برای جهان‌گردان دنیا درحال افزایش است

کلودیا روت معاون پارلمان آلمان نیز ضمن خوشامدگویی به معاون رئیس‌جمهوری، اظهار کرد: «خوشحالم که شما به‌عنوان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران به اینجا آمده‌اید. جذابیت گردشگری ایران روزبه‌روز برای جهان‌گردان دنیا درحال افزایش است.»

معاون پارلمان آلمان افزود: «ایران فرهنگ بسیار غنی و میراث‌های فرهنگی زیادی دارد و ما همیشه از تلاش ایران برای تعامل با مردم دنیا حمایت کرده‌ایم.»

کلودیا روت با اشاره به سیاست‌های رئیس‌جمهوری ایران گفت: «امیدواریم این سیاست ادامه پیدا کند و شاهد گسترش هرچه بیشتر این سیاست در حوزه‌های حقوق بشری و سایر حوزه‌ها باشیم. ما همواره تلاش کرده‌ایم توافق هسته‌ای به‌نتیجه برسد و همیشه حمایت‌های خود را از این توافق اعلام کرده‌ایم.»

اجازه نمی‌دهیم توافق هسته‌ای به‌هم بخورد

او گفت: «ما خطاب به ترامپ صراحتاً می‌گوییم که طرفدار توافق هسته‌ای هستیم و اجازه نمی‌دهیم این توافق به‌هم بخورد. آخرین باری که ایران بودم، خوشحالی و امید مردم را برای پایان تحریم‌ها و شروعی جدید دیدم.»

معاون پارلمان آلمان با اشاره به موفقیت اصغر فرهادی در کسب جایزه اسکار برای فیلم «فروشنده» گفت: «این موفقیتی بزرگ برای هنر فیلم‌سازی در ایران است و امیدوارم که هنر فیلم‌سازی و سینما در ایران به این واسطه روزبه‌روز بیشتر رونق بگیرد. اهدای جایزه اسکار به فیلم ”فروشنده“ پیامی برای ترامپ در راستای ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا داشت. از طرف دیگر هم نشان‌دهنده احترام به هنر ایرانی است.»

او درباره گسترش همکاری‌های فرهنگی گفت: «امضای قراردادهای فرهنگی بین ایران و آلمان بسیار در این زمینه مهم است. انستیتو گوته که به‌نوعی پل‌ساز فرهنگی است می‌تواند کار خود را در ایران مانند دیگر نقاط دنیا پیش ببرد.»

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط