• یکشنبه 02 اردیبهشت 1397
  • 07:02

دومین ایرباس به ناوگان تدبیروامید پیوست

دومین ایرباس به ناوگان تدبیروامید پیوست

دومین هواپیمای ایرباس خریداری‌شده که از مدل 330 سری 200 است و ساعت سه بامداد امروز به‌وقت محلی فرودگاه تولوز فرانسه را به‌مقصد ایران ترک کرده بود، با شماره پرواز همای 700، ساعت 8 و 57 دقیقه صبح شنبه 21 اسفند در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

به‌گزارش میراث آریا به‌نقل از ایرنا، برگ زرین دیگری از دستاوردهای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز با ورود نخستین هواپیمای ایرباس از نوع 330 سری 200 به ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران‌ایر) رقم خورد تا ارمغان آن ایمنی و رفاه سفر هوایی برای مردم ایران‌زمین باشد.

این هواپیما دارای 238 صندلی ــ شامل 32 صندلی بیزینس‌کلاس و 206 صندلی اکونومی‌کلاس ــ است و برای مسافت‌های دور کاربرد دارد.

با لغو تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و امضای قرارداد خرید 200 فروند هواپیمای جدید برای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، نوسازی ناوگان هوایی ایران وارد عرصه جدیدی شد. نخستین فروند هواپیمای ایرباس از نوع 321 عصر روز پنجشنبه 23 دی سال جاری وارد ناوگان هوایی ایران‌ایر شد و پروازهای خود را در مسیرهای داخلی و خارجی آغاز کرد.

فرودگاه مهرآباد امروز شاهد ورود نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس با مدل 330 است که روز گذشته در شهر تولوز فرانسه به طور رسمی به خلبانان و کادر پروازی ایران‌ایر تحویل داده شد تا در آستانه نوروز 1396 هم‌وطنان بتوانند با آرامش و اطمینان بیشتری سفرهایی هوایی را انجام دهند.

درمجموع، شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران قرارداد خرید 100 فروند هواپیما را با شرکت اروپایی ایرباس و 80 فروند را با شرکت هواپیماسازی آمریکایی بویینگ امضا کرده و قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای 70نفره نیز با شرکت ATR، از شرکت‌های زیرمجموعه ایرباس، نیز به‌زودی نهایی می‌شود.

جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از 200 فروند هواپیمای مسافری دور و متوسط و کوتاه‌برد با بیش از50هزار صندلی جدید ارتقا می‌یابد و فرصت‌های اشتغال‌زایی مستقیم را برای بیش از 20هزار نفر در داخل فراهم می‌کند.

اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت‌های هواپیماسازی ایرباس و بویینگ داد.

با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت‌های بویینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید و درنتیجه قراردادی حدوداً 10میلیارددلاری بین ایران‌ایر و شرکت ایرباس برای خرید 100 فروند هواپیما امضا شد.

براساس این قرارداد، ایران‌ایر 46 فروند هواپیمای 321 از ایرباس می‌خرد که در مجموع بیش از 8300 صندلی را به ظرفیت هما اضافه می‌کند.

همچنین ایران‌ایر 38 فروند ایرباس از نوع 330 تحویل می‌گیرد که 253 صندلی دارد و درمجموع شمار صندلی‌های این سری از هواپیماها برای ایران‌ایر بیش از 11400 صندلی ظرفیت ایجاد می‌کند.

ایران‌ایر همچنین 16 فروند هواپیمای ایرباس 350 را برای پروازهای دوربرد خود متشکل از 5600 صندلی در آینده تحویل خواهد گرفت تا بتواند در پروازهای بین‌المللی از این هواپیما استفاده کند.

صنعت هوایی کشور در سال‌های گذشته به‌واسطه تحریم‌های ناعادلانه که به‌بهانه‌های واهی علیه کشورمان اعمال شده بود، بازسازی و نوسازی نشده بود و متخصصان صنعت هوایی ایران، در سال‌های گذشته در اوضاع بسیار سخت به‌دلیل نبودِ دسترس آسان به قطعات هواپیماها، با استفاده از توانمندی‌های خود توانستند ناوگان هوایی کشور را سرپا نگاه دارند و امکان تردد هوایی را برای مردم فراهم کنند، کاری که شاید به‌نظر آسان برسد، اما مسئولیتی بس دشوار و سنگین بود.

براساس قراردادی که ایران‌ایر با بویینگ منعقد کرده قرار است نخستین فروند از این هواپیماها در 2018 به ایران‌ایر تحویل شود. شرکت ای‌تی‌آر نیز قرار است، از 20 فروند هواپیمای 72نفره، 3 فروند را در آینده نزدیک تحویل ایران‌ایر دهد.

امتیاز به خبر :