• ﺳﻪشنبه 29 اسفند 1396
  • 01:12

هم‌زمان با فرارسیدن نوروز

دو كتابچه مربوط به نوروز در آذربایجان غربی و سیمای تاریخی‌گردشگری چایپاره منتشر شد

دو كتابچه مربوط به نوروز در آذربایجان غربی و سیمای تاریخی‌گردشگری چایپاره منتشر شد

هم‌زمان با فرارسیدن نوروز، دو کتابچه مربوط به آیین‌های نوروز در آذربایجان غربی و سیمای تاریخی‌گردشگری چایپاره منتشر شد.

به‌گزارش میراث آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی، هم‌زمان با فرارسیدن نوروز و سال نو، امروز 28 اسفند، این اداره‌کل دو کتابچه با عناوین «نوروز در فرهنگ مردم آذربایجان غربی» و «سیمای تاریخی، فرهنگی و گردشگری شهرستان چایپاره» را منتشر کرد.

کتابچه «نوروز در فرهنگ مردم آذربایجان غربی» حاصل یک پژوهش میدانی به‌همت گروه پژوهشگران مردم‌شناس اداره‌کل میراث‌فرهنگی این استان است که درتیراژ 2هزار نسخه و به‌صورت تمام‌رنگی چاپ شده و در آن آیین‌ها و رسوم محلی مرتبط با نوروز و سال نو در مناطق مختلف استان معرفی شده است.

ازجمله آیین‌ها و رسومی که در این نوشتار بدان‌ها اشاره شده رسم «تکم‌گردانی» (تکمچی‌لر)، جشن «آب‌پاشان»، رسوم مربوط به چهارشنبه آخر سال، «سفره سنتی عید» (بایرام‌سوفراسی)، رسم «کوسه‌به‌داس» و اعتقادات و باورهای عامه مربوط به نوروز و سال نو است.

با توجه به اینکه سازمان یونسکو جشن نوروز را به‌عنوان سومین اثر میراث معنوی جهانی به‌ثبت رسانده است، انتشار این کتابچه با هدف احیا و معرفی آیین‌ها و رسوم بومی مربوط به نوروز ــ که در پیوند عمیق با هویت‌های ملی و بومی قرار دارد ــ حائز اهمیت است.

«سیمای فرهنگی، تاریخی و گردشگری چایپاره» از دیگر آثار انتشارداده اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی است.

در این کتابچه، که به‌صورت رنگی و در تیراژ هزار نسخه چاپ شده، تاریخچه‌ای کوتاه از شهرستان چایپاره و موقعیت جغرافیایی آن، آثار و ابنیه تاریخی و آثار و جلوه‌های طبیعی معرفی شده است.

معرفی آداب و رسوم مردم منطقه، زیارتگاه‌ها، مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری، سوغات و صنایع‌دستی از دیگر بخش‌های این کتابچه است.

شهرستان چایپاره در شمال استان آذربایجان غربی قرار گرفته و از شاخص‌ترین آثار تاریخی آن، قلعه و محوطه تاریخی بسطام است که سومین محوطه شناخته‌شده تمدن اورارتو در جهان نیز به‌شمار می‌رود.

امتیاز به خبر :