• ﺳﻪشنبه 04 اردیبهشت 1397
  • 07:02

احیا و بهسازی فضای سبز آرامگاه ابن‌یمین در میامی

احیا و بهسازی فضای سبز آرامگاه ابن‌یمین در میامی

سرپرست نمایندگی ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: «کار بهسازی فضای سبز آرامگاه ابن یمین فرومدی در میامی در حال انجام است.»

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سمنان، سیدمحمدصادق رضویان سرپرست میراث‌فرهنگی شهرستان میامی امروز 30 فروردین با اعلام این خبر افزود: «پس از تعویض خاک و انجام نمونه‌برداری از خاک و اجرای سیستم آبیاری، کار کاشت بیش از سه‌هزار گل و درختچه تزیینی در حال انجام است.»

او با بیان اینکه احیای فضای سبز این مجموعه در حال حاضر حدود 80 درصد پیشرفت دارد، گفت: «کار نورپردازی این مجموعه تاریخی نیز در دست انجام است.»

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: «این آرامگاه در روستای فرومد و در جوار مسجد جامع تاریخی فرومد در شهرستان میامی واقع شده است، در ابتدا ساختمانی از خاک و خشت بود، اما بعدها ساختمانی قابل توجه به شکل شش‌گوشه بنا شد.»

رضویان گفت: «سنگ‌قبر دارای شش ضلع کوچک است و بر روی آن مطالبی در مورد ابن‌یمین فرومدی نوشته شده است.»

او افزود: «آرامگاه ابن یمین سرخ‌فام است و برخی آن را سمبل كلاه سربداران و گروه دیگر آن را به‌صورت گلی در حال شكفتن می‌دانند.»

امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدین طغرایی مستوفی بیهقی فریومدی مشهور و متخلص به «ابن‌یمین»، یکی از شاعران بزرگ ایران در سده هشتم هجری قمری است.

پدرش ترک‌نژاد بود و در زمان سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) در روستای فریومد زمینی خرید و در آنجا ساکن شد.

قطعه‌های ابن‌یمین به‌سبب برخورداری از اندرز، طعن و طنز رواج و شهرت دارد، این شاعر بزرگ در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی نیز توانا بود. آرامگاه ابن‌یمین در انتهای روستای فرومد قرار دارد.

روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی‌الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر 115) مسیر میامی به سبزوار واقع است.

شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است. این شهرستان از شمال به استان‌های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود ارتباط دارد.

امتیاز به خبر :