• دوشنبه 28 اسفند 1396
  • 22:12

روز اول سفر رسانه‌ای به ایلام: از شهر تاریخی سیمره تا تنگه بهرام چوبین

روز اول سفر رسانه‌ای به ایلام: از شهر تاریخی سیمره تا تنگه بهرام چوبین

استان ایلام اگرچه به‌ظاهر استان کوچکی در غرب کشور است اما در دل خود بهشتی از زیبایی‌ها را جا داده است.به گزارش خبرنگار میراث‌آریا، شاید در نگاه اول وقتی کسی اسم ایلام را می‌شنود استانی کوچک و کم‌برخوردار را در ذهن خود تصور می‌کند اما وقتی پا به این استان می‌گذارد آن وقت با دنیایی از شگفتی‌های طبیعی، جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی در این استان روبه‌رو می‌شود.

به‌همت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تور رسانه‌ای به‌مقصد استان‌های کردستان، ایلام و کرمانشاه با هدف به‌تصویر کشیدن جاذبه‌های گردشگری و آثار فرهنگی تاریخی این استان‌ها برگزار شده است.

این تور متشکل از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های مختلف است که قرار است در سفر سه روزه خود به استان ایلام از دیروز پنجشنبه 31 فروردین تا فردا شنبه دوم اردیبهشت 96 زیبایی‌های این استان شامل جاذبه‌های گردشگری و آثار فرهنگی‌تاریخی این استان را به‌تصویر بکشند.

تنگه رازیانه حاصل حرکت یک گسل

خبرنگاران شرکت‌کننده در این تور دیروز صبح وارد استان ایلام شدند و در بدو ورد به این استان با حضور در منطقه زیبای طبیعی تنگه رازیانه در شهر بدره در 50 کیلومتری ایلام از این تنگه زیبا و دیدنی بازدید کردند.

تنگه رازیانه یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در استان ایلام است که همه‌روزه گردشگران بسیار زیادی از این تنگه بازدید می‌کنند.

زکیه کرمی کارشناس ارشد گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام درباره تنگه رازیانه می‌گوید: «این تنگه یکی از جاذبه‌های طبیعی استان ایلام است که به‌عقیده کارشناسان حاصل حرکت یک گسل است که باعث به وجود آمدن این دره زیبا شده است.»

او می افزاید: «پرونده ثبت‌ملی تنگه رازیانه توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام تهیه شده است.»

سد و دریاچه سیمره

خبرنگاران شرکت‌کننده در این تور رسانه‌ای همچنین از سد زیبای سیمره بازدید کردند. سد سیمره بر روی رودخانه سیمره احداث شده است و در دریاچه مجاور سد امکان قایق‌سواری وجود دارد.

این سد یک سد بتونی دو قوسی است که دارای 180 متر ارتفاع از پی است و 28 متر عرض دارد و عملیات اجرایی این سد در دی ماه 75 در دولت سازندگی اجرا شده است.

موزه باستان‌شناسی دره‌شهر

این خبرنگاران همچنین در ادامه سفر خود به استان ایلام از موزه باستان‌شناسی دره‌شهر تنها موزه باستان‌شناسی ایلام بازدید کردند.

اصحاب‌رسانه در بازدید از این موزه باستان‌شناسی که در سال 87 افتتاح شده است از نزدیک با فرهنگ و تاریخ و تمدن دره شهر آشنا شدند.

سیدمجتبی فرهادی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حاشیه این بازدید به خبرنگاران می‌گوید: «این موزه دارای 400 مترمربع مساحت است و در مجاورت شهر تاریخی سیمره قرار دارد.»

او می گوید: «این موزه دارای 300 شیء تاریخی است که جنس اشیا، سفال، مفرغ، نقره و تعدادی نیز طلا است و این اشیا دارای کاربرد خانگی، جنگی و تزئینی است.»

قلعه تاریخی میرغلام هاشمی

قلعه تاریخی میرغلام هاشمی مقصد بعدی خبرنگاران شرکتکننده در این تور رسانه‌ای است که این قلعه یکی از زیباترین قلعه‌های تاریخی در این منطقه است که قدمت آن به دوره پهلوی اول می‌رسد و در سال 1307 شمسی احداث شده است.

میر‌غلام هاشمی یکی از والیان دره‌شهر است که حدود 90 سال پیش این قلعه را بنا می‌کند. قلعه‌ای که دارای پلان مربعی است. دارای دو برجک است و در یک طبقه احداث شده است.

شکوه تاریخ در شهر تاریخی سیمره

شهر تاریخی و زیبای سیمره مقصد بعدی خبرنگاران شرکت‌کننده در این تور است. شهری در مجاورت موزه باستان‌شناسی دره‌شهر با مساحتی حدود 120 هکتار که قدمتش به دوران ساسانی می‌رسد.

صلاح‌الدین عباسی باستان‌شناس و کارشناس اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام درباره این شهر تاریخی می‌گوید: «شهر تاریخی سیمره در گذشته 200 هکتار مساحت داشته است که بنا به دلایلی از جمله مداخله‌های انسانی و رعایت نشدن حریم در حال حاضر 120 هکتار آن باقی مانده است.»

او با بیان اینکه این شهر تاریخی تاکنون کاوش‌های متعددی را پشت سر گذاشته است می‌افزاید: «یکی از غنی‌ترین بخش‌های شهر تاریخی سیمره بنای موسوم به بازارچه است که در سال 1389 کاوش شده است.»

عباسی اضافه می‌کند:«در یکی از این حجره‌های بازارچه تنور ظرف تغار و ظروف شیشه‌ای و سفالی به دست آمده است.»

روستای زیبای شیخ‌مکان 

زیبایی‌های استان ایلام تنها به این آثار محدود نمی‌شود و در ادامه خبرنگاران در ادامه سفر خود به استان ایلام به روستای زیبای شیخ‌مکان می‌روند.

روستایی که در دل خود یک دره زیبا به نام دژ ساسانی دارد و یک قلعه زیبا به نام پوراشرف که این قلعه در سال 1330 احداث شده است.

آن‌طور که مجتبی فرهادی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دره‌شهر می‌گوید: «برای مرمت این قلعه تاریخی 200میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.»

تنگه شگفت‌انگیز بهرام چوبین

اما شاید زیباترین و شگفت‌انگیز‌ترین مکانی که دیروز خبرنگاران شرکت‌کننده در این تور رسانه‌ای از آن بازدید کردند، تنگه بهرام چوبین است. تنگه‌ای زیبا در دل کوه با طبیعتی زیبا و دیدنی که این تنگه شامل مجموعه بناهایی منسوب به بهرام چوبین است.

بازدید از تنگه زیبای چوبین پایان‌بخش سفر روز اول اصحاب‌ رسانه به استان ایلام است که این‌همه زیبایی را تنها در یک روز در یک استان کوچک در غرب کشور دیده‌اند.

اقامت در روستای گاومیشان

مقصد نهایی خبرنگاران روستای زیبای گاومیشان و اقامت شبانه در اقامتگاه بومگردی گاومیشان است. اقامتی به‌یادماندنی در یک شب زیبا با حال و هوای دل‌نشین روستایی.


* گزارش از مهدی ارجمند

امتیاز به خبر :