• دوشنبه 03 اردیبهشت 1397
  • 23:02

روز دوم سفر رسانه‌ای به ایلام: از پشت‌قلعه آبدانان تا امامزاده ابراهیم قتال

روز دوم سفر رسانه‌ای به ایلام: از پشت‌قلعه آبدانان تا امامزاده ابراهیم قتال

زیبایی‌های استان ایلام تمامی ندارد. دیروز، جمعه 1 اردیبشهت 96، دومین روز از سفر کاروان رسانه‌ای سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری به استان ایلام بود.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، تور رسانه‌ای که به‌همت مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی و با حضور ده‌ها عکاس و خبرنگار از رسانه‌های مختلف به‌مقصد سه استان غربی کشور یعنی کردستان، ایلام و کرمانشاه برگزار شده است، روز گذشته از آثار تاریخی دره‌شهر و گاومیشان بازدید کرد: از شهر تاریخی سیمره گرفته تا تنگه زیبای بهرام چوبین و موزه باستان‌شناسی سیمره، یگانه موزه باستان‌شناسی استان ایلام.

خبرنگاران شب پیش از آن را در یک اقامتگاه روستایی گذراندند و دیروز صبح بعد از یک صبحانه محلی حرکت خود را برای دیدن سایر مناطق زیبا و طبیعت بکر استان ایلام آغاز کردند.

طراوت صبح بهاری در ایلام

طراوت یک صبح زیبای بهاری در روستای گاومیشان را می‌شود در نگاه خبرنگاران دید. اصحاب‌رسانه در ابتدای حرکت در روز دوم سفر و درحالی‌که هنوز از منطقه گاومیشان خارج نشده‌اند در ابتدای مسیر خروجی از این منطقه از پل تاریخی گاومیشان بازدید می‌کنند. پل تاریخی گاومیشان بر روی رودخانه سیمره قرار گرفته و متعلق به دوران ساسانیان است.

قلعه‌پشت آبدانان

توقفشان در این مکان کمتر از ده دقیقه است و سپس مسیر خود را به‌سمت روستای پشت‌قلعه آبدانان ادامه می‌دهند و دقایقی بعد به این روستا می‌رسند. روستایی که به‌گفته محمد دامیار، مردم‌شناس و کارشناس اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام، مردمانش 40 نوع گویش دارند.

در بازدید از اثر تاریخی قلعه پشت‌قلعه آبدانان، دامیار برایمان از ویژگی‌های آن می‌گوید و می‌افزاید: «این قلعه درحقیقت کاربردی نظامی داشته است.»


دامیار ادامه می‌دهد: «قدمت قلعه به دوران ساسانیان می‌رسد و والیان و حاکمان همواره در طول تاریخ از آن به‌عنوان یک قلعه استراتژیک در این منطقه استفاده می‌کرده‌اند.»

این کارشناس میراث‌فرهنگی از استقبال مردم در بازدید از این قلعه خبر می‌دهد و می‌افزاید: «مردم برای بازدید از این قلعه بسیار علاقه‌مندند؛ بااین‌حال، یکی از مشکلات ما درباره این قلعه حریم آن است، چراکه کشاورزان منطقه در حریم این قلعه به کشاورزی مشغول‌اند و سال‌های سال است که اینجا حضور دارند.»

بازدید از کلبه هنر

در همان روستا، خبرنگاران به یک کارگاه صنایع‌دستی هم می‌روند. کارگاه صنایع‌دستی به‌نام «کلبه هنر» که توسط بانوان این روستا راه اندازی شده است و یکی از بانوان روستا مدیریت آن را برعهده دارد. حصیر محصول اصلی تولیدی این کارگاه است اما انواع لباس‌های محلی هم در این کارگاه تولید می‌شود.

دریاچه‌های دوقلو

بعد از بازدید از کارگاه صنایع‌دستی، خبرنگاران راهی منطقه‌ای می‌شوند که در آنجا دو دریاچه دوقلو وجود دارد و طبیعتی بسیار زیبا را شکل داده است. سابقه تاریخی این دریاچه‌های دوقلو، به‌گفته کارشناس همراه، به 50هزار سال پیش بازمی‌گردد.

دامیار می‌گوید: «50هزار سال پیش این منطقه و حتی کوه‌های اطراف آن همه زیر آب بوده و رفته‌رفته سر از آب درآورده‌اند.»

به‌گفته او، این دو دریاچه درحقیقت دو آکواریوم طبیعی هستند که به یکی از شگفتی‌های این منطقه تبدیل شده‌اند و همه‌روزه گردشگران و مردم برای بازدید از این دو به این منطقه می‌آیند.

چشمه‌های آب‌گرم

اصحاب‌رسانه راه می‌افتند و ده‌ها کیلومتر جلوتر، در شهر دهلران، به چشمه‌های آب‌گرم می‌رسند که زیبایی آن‌ها کم از دیگر چشمه‌های آب‌گرم مهم کشورمان ندارد، چشمه‌هایی زیبا در دل طبیعت در کنار غار خفاشان و دریاچه قیر که در طول سال گردشگران زیادی را برای بازدید به این منطقه می‌کشاند.

فرصت مناسبی پیش می‌آید و خبرنگاران از این نعمت خدادادی استفاده می‌کنند و با حضور در این چشمه‌های آب‌گرم از خواص درمانی این چشمه‌ها بهره می‌برند.

درحقیقت، چشمه‌های آب‌گرم دهلران تلفیقی است از گردشگری و درمان که حتی باعث شده تا گردشگرانی از کشورهای عربی به این منطقه بیایند. شباب یزدانی‌فر، سرمایه‌گذار این منطقه، در این باره به خبرنگاران می‌گوید: «قصد دارم این منطقه را به یک منطقه نمونه تبدیل کنم تا از تمام کشورهای عربی منطقه و کشورهای همسایه برای گردشگری و درمان به اینجا بیایند.»

خبرنگاران حاضر در این تور رسانه‌ای، براساس برنامه‌ریزی روابط‌عمومی سازمان، از چشمه‌های آب‌گرم دهلران راهی مهران و ایلام می‌شوند؛ اما در مسیر برای بازدید از حرم امامزاده ابراهیم قتال متوقف می‌شوند.


امامزاده ابراهیم قتال که درحقیقت نام او «ابراهیم چتال» بوده یکی از نوادگان حضرت علی(ع) است که نسبش به محمد حنیفه، فرزند امیرالمومنین، می‌رسد و اهالی این منطقه اعتقاد خاصی به این امامزاده دارند.

قایق‌سواری بر روی دریاچه

در کنار حرم امامزاده دریاچه جذابی وجود دارد که سیدمحمد علیزاده آن را مدیریت می‌کند و او به‌عنوان بخش خصوصی در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده است. در این دریاچه می‌توان قایق‌سواری کرد و زائرانی که برای زیارت امامزاده ابراهیم می‌آیند با قایق‌سواری بر روی دریاچه لحظاتی خوشی برای خود خلق می‌کنند.

علیزاده می‌گوید: «عمق دریاچه هفت متر است و درحال‌حاضر، دو قایق موتوری و چند قایق پدالی داریم که گردشگران برای تفریح از این قایق‌ها استفاده می‌کنند.»

خبرنگاران اینجا هم فرصت را غنیمت می‌شمارند و بر روی دریاچه قایق‌سواری می‌کنند.

پایان‌بخش برنامه‌های روز دوم سفر خبرنگاران به استان ایلام همین قایق‌سواری بر روی دریاچه است و بعد از آن در جاده‌ای پرپیچ‌وخم و باریک به‌سمت مهران و از آنجا به‌سمت ایلام مسیرشان را ادامه می‌دهند.

ساعت حدود 10 شب جمعه 1 اردیبهشت است که به ایلام می‌رسند و بعد از صرف شام به استراحت شبانه می‌پردازند.

این گروه رسانه‌ای قرار است امروز در سومین و آخرین روز از سفرشان به این استان زیبا و پرجاذبه، در نشستی با محمدرضا مروارید، استاندار ایلام، با ظرفیت‌های گردشگری، آثار فرهنگی‌تاریخی و صنایع‌دستی این استان بیش‌ازپیش آشنا شوند و از مسائل مرتبط با این حوزه‌ها آگاهی پیدا کنند، چراکه ایلام استانی است که شایستگی دارد که به یکی از قطب‌های مهم گردشگری طبیعی در غرب کشور تبدیل شود.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط