• دوشنبه 28 اسفند 1396
  • 10:12

حضور هیئت میراث‌فرهنگی در چهارمین مجمع جهانی گفت‌وگوی بین‌فرهنگی

حضور هیئت میراث‌فرهنگی در چهارمین مجمع جهانی گفت‌وگوی بین‌فرهنگی

هیئتی به‌نمایندگی از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌ریاست سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در چهارمین مجمع جهانی گفت‌وگوی بین‌فرهنگی در باکو شرکت می‌کند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، «سومین اجلاس شبکه بین‌المللی پروژه جاده ابریشم» در روزهای چهاردهم تا هفدهم اردیبهشت 96، هم‌زمان با این مجمع، با همکاری یونسکو، کمیته ملی یونسکو و وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان، برگزار می‌شود.

شبکه بین‌المللی پروژه جاده ابریشم که یکی از بخش‌های این مجمع است، به‌منظور تحقق شعار دهه 2013 ـ 2023 با عنوان «دهه بین‌المللی نزدیکی فرهنگ‌ها» به‌عنوان بخشی از اهداف یونسکو برای ایجاد صلح در جهان و با توجه به اهمیت جاده ابریشم در طول تاریخ تأسیس شد.

این بخش تاکنون دو اجلاس به‌منظور اهداف «دهه بین‌المللی نزدیکی فرهنگ‌ها» در سال‌های 2015 و 2016 در چین و اسپانیا برگزار کرده است که در آن‌ها نمایندگان رسمی 26 کشور عضو، گزارش‌هایی درباره فعالیت‌های گوناگون کشورهایشان درباره جاده ابریشم ارائه داده‌اند.

بنا بر این گزارش، رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری که امروز چهارشنبه 13 اردیبهشت به‌اتفاق هیئت همراه وارد باکو شد سخنانی درباره اهمیت جاده ابریشم، نقش و سابقه طولانی ایران در این جاده و اهمیت امروز آن ایراد خواهد کرد.

در چهارمین مجمع جهانی گفت‌وگوی بین‌فرهنگی موضوعاتی چون نقش ایمان، ادیان، مهاجرت، امنیت انسانی، ورزش، آموزش، هنر، توسعه پایدار، جلوگیری از بنیادگرایی خشونت‌بار، اعتمادسازی و همکاری میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

به‌دلیل اهمیت فوق‌العاده این مجمع، سیاست‌مداران، وزیران، رئیسان سازمان‌های بین‌المللی مختلف، فعالان فرهنگی، سفیران صلح و کارشناسانی از کشورهای عضو در آن شرکت می‌کنند.

امتیاز به خبر :