• چهارشنبه 01 فروردین 1397
  • 14:01

عصر روز گذشته صورت گرفت

عیادت معاون صنایع‌دستی کشور از کهن‌سال‌ترین هنرمند ایلامی

عیادت معاون صنایع‌دستی کشور از کهن‌سال‌ترین هنرمند ایلامی

عیادت معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عصر روز گذشته 16 اردیبهشت 96 با حضور در منزل استاد شنبه ذوالفقاری، هنرمند پیشکسوت دست‌بافت‌های سنتی در شهر مهران، از این هنرمند کهن‌سال و پیشکسوت ایلامی عیادت کرد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، این هنرمند پیشکسوت متولد سال 1299 شمسی در شهر مهران است و سال‌ها در زمینه بافت انواع دست‌بافت‌های این استان فعالیت کرده و همچنین سال‌ها در زمینه آموزش بافت عبا، جاجیم، گلیم و دیگر دست‌بافت‌ها فعالیت داشته است.

استاد ذوالفقاری، که هم‌اکنون 97 سال دارد و در دهه شصت مسئول آموزش صنایع‌دستی بنیاد مهاجران استان ایلام بوده، از آخرین بازماندگان نسل کهنه‌کار در رشته‌های احرامی‌بافی، عبابافی و جاجیم‌بافی محسوب می‌شود.

او که از همان کودکی این هنر را نزد پدر بزرگوارش آموخته و تاکنون بیش از 40هزار تکه آثار هنری گران‌بها در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است، اکنون به‌‌دلیل کهولت سن قادر به انجام دادن کار نیست، اما خوشبختانه علاقه‌مندانی نزد او به آموزش مشغول‌اند تا این رشته منسوخ نشود.

در این دیدار، بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، از احوالات و اوضاع این هنرمند پیشکسوت ایلامی آگاهی یافت و شرایط و خواسته‌های این هنرمند را در زمینه فعالیتشان جویا شد.

امتیاز به خبر :