• یکشنبه 05 فروردین 1397
  • 01:01

بهمن نامورمطلق:

شورای شهر تهران می‌تواند در ترویج صنایع‌دستی کمک کند/ صنایع‌دستی می‌تواند موجب توسعه شهرها و محرومیت‌زدایی شود

شورای شهر تهران می‌تواند در ترویج صنایع‌دستی کمک کند/ صنایع‌دستی می‌تواند موجب توسعه شهرها و محرومیت‌زدایی شود

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «در عصر پسامدرن جایگاه شهر تغییر کرده است و شهر به‌عنوان محور توسعه مطرح می‌شود، دیگر مثل گذشته شهرها تنها محلی برای سکونت نیستند، بلکه به محورهای هویت‌سازی، تجاری‌سازی و... تبدیل شده‌اند.»

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز 29 خرداد 96 در نشست زهرا احمدی‌پور با اعضای پنجمین دوره شوارای اسلامی شهر تهران ضمن تبریک به منتخبان شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: «متأسفانه تاکنون نتوانستیم از فرصت‌های شهر به‌خوبی استفاده کنیم، اما اکنون که بعد از نزدیک به دو دهه دولت و شورای شهر با هم همراه هستند فرصت خوبی برای استفاده از ظرفیت‌ها در اختیار ما قرار داده شده است.»

نامورمطلق گفت: «صنایع‌دستی جزو صنایع‌ هویتی ماست، بدون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی نه هیچ هویتی در صنعت و نه هیچ هویتی در هنر برای ما می‌ماند، هرجا که این صنایع‌دستی و هنرهای سنتی نباشد هویت ما نیز حضور ندارد. صنایع‌دستی همچنین یکی از صنایع‌ اشتغال‌زا است، این هنر‌صنعت انسان‌محور است و نیازمند اعتبارات کمی برای اشتغال‌زایی است.»

او با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری بر اشتغال‌زایی گفت: «با صنایع‌دستی می‌توان اشتغال پایدار و زودبازده ایجاد کرد. همچنین صنایع‌دستی می‌تواند تمرکز زدایی، محرومیت‌زدایی، توزیع عادلانه فرصت‌ها و سرمایه‌ها نقش داشته باشد.»

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به ارزش افزوده بالای صنایع‌دستی و رشد 2.5 برابری صادرات صنایع‌دستی در دولت یازدهم گفت: «صنایع‌دستی ایرانی در سطح ایران و جهان وضعیت خوبی دارد. یکی از مشکلات شهر تهران این است که تکلیفش با حوزه‌ هنرهای سنتی و شهرهای خلاق چندان روشن نیست، صنایع‌دستی از رشد قابل توجهی برخوردار است و می‌تواند موجب توسعه شهرها و محرومیت‌زدایی شود.»

او تأکید کرد: «با وجود اینکه تهران یکی از کانون‌های اصلی شیشه و آبگینه است، حالتی بلاتکلیف در زمینه صنایع‌دستی دارد. تهران هم ویژگی تهران بودن را از دست داده است و هم نتوانسته ویژگی ایرانی بودن را به‌دست بیاورد، اگر تهران دنبال هویت خود می‌گردد، به میراث‌فرهنگی نیازمند است، همچنین به گردشگری و صنایع‌دستی برای اشتغال‌زایی نیازمند است.»

نامورمطلق با اشاره به اینکه باید محورهای هنرهای سنتی و اصیل را در شهر تهران بیشتر کنیم، گفت: «ما به‌همراه چین و هند جزو سه کشور بزرگ تولید صنایع‌دستی هستیم اما در حوزه فروش بسیار ضعیف هستیم. بازاچه‌های صنایع‌دستی، شب‌بازار‌های صنایع‌دستی و گسترش آن‌ها در سطح شهر در کنار کیوسک‌های صنایع‌دستی می‌تواند بسیار به ما کمک کند.»

او افزود: «جای صنایع‌دستی در طراحی المان‌های شهر تهران خالی است، شورای اسلامی شهر تهران می‌تواند در ترویج صنایع‌دستی به ما کمک کند زیرا جای صنایع دستی و هنرهای هویتی در این شهر کم است. شهر تهران نیازمند حضور صنایع‌دستی است.»

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری گفت: «قشر مهم حوزه صنایع‌دستی بانوان هستند و می‌توانیم با توسعه صنایع‌دستی برای بانوان اشتغال ایجاد کنیم.»

امتیاز به خبر :