• چهارشنبه 05 اردیبهشت 1397
  • 21:02

پاک‌سازی نمای بناهای تاریخی سعدآباد با میکروجت آغاز شد

پاک‌سازی نمای بناهای تاریخی سعدآباد با میکروجت آغاز شد

پروژه پاک‌سازی بخش سنگی نمای بناهای تاریخی سعدآباد با میکروجت، تحت‌نظارت واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد، آغاز شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، این پروژه پاک‌سازی پس از آسیب‌شناسی و بررسی تأثیرات مخرب پوشش‌های کنیتکس الحاقی معاصر و بند‌کشی‌های ترکیبی مصالح و رزین‌های نامناسب در ساختمان‌های تاریخی که مانع از تنفس معماری می‌شد و نیز با توجه به ایست رطوبت تعرقی بر بدنه بنا که بعضاً هدایت آن را به بخش‌های داخلی به‌دنبال داشت و به‌لحاظ بصری خدشه در زیبایی و اصالت نما وارد کرده بود، از اوایل تیرماه جاری آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

در این پروژه از روش غیر‌تخریبی و دارای حساسیت مناسب میکروجت با ترکیبات قلیایی دارای ساختار میکروسکوپی کروی بهره می‌گیرند که مانع از ایجاد خراش در سطوح اورجینال می‌شود و با پراش قابل‌کنترل و نرم، لایه الحاقی پوششی نامناسب همراه با رسوبات ایجادشده حاصل از نشست آلاینده‌ها پاک می‌‌شود.

پاک‌سازی بندکشی‌های معاصر نامناسب در نمای بخش سنگی موزه ملت، پاک‌سازی پوشش کنیتکسی در نمای موزه سلاح‌های دربار، پاک‌سازی نمای سنگی موزه ظروف سلطنتی و همچنین پاک‌سازی سردر موزه هنرهای زیبا از اهداف این پروژه است.

پروژه پاک‌سازی نمای بناهای تاریخی مجموعه سعدآباد در واحد حفاظت و مرمت این مجموعه تعریف شده و با نظارت این واحد و حمایت حوزه فنی اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درحال انجام است.

امتیاز به خبر :