• دوشنبه 01 مرداد 1397
  • 20:22

مراسم بنی‌اسد در شهرستان بندرگز، آیینی که ثبت ملی شد

مراسم بنی‌اسد در شهرستان بندرگز، آیینی که ثبت ملی شد

آیین عزاداری روز یازدهم محرم، مراسم بنی‌اسد، در شهرستان بندرگز یکی از 9 اثر استان گلستان است که دهم مرداد 96 در جلسه شورای عالی ثبت آثار به ثبت ملی رسید.

سال 62 هجری، حضرت امام حسین(ع) به همراه یارانش برای اشاعه امر به معروف و نهی از منکر علیه حکومت غاصب بنی امیه قیام کردند و 72 کشته برجای گذاشتند که به دلیل ظلم و ستم بیش از حد بنی امیه، حتی پس از واقعه کربلا نیز کسی جرأت ورود به منطقه جنگ برای تدفین پیکر مطهر شهدای کربلا را نداشت.

پس از واقعه عاشورا، زنان قوم بنی‌اسد گذرشان به میدان جنگ افتاد و از دیدن پیکر شهدای کربلا بسیار متأثر شدند. زنان قوم، مردان خود را به دفن اجساد شهدا فرا خواندند ولی مردها به دلیل ترس از بنی‌امیه، اقدامی نکردند. به همین خاطر زنان بنی‌اسد با بیل و کلنگ به طرف صحرای کربلا به راه افتادند و وقتی که مردان قبیله، آنان را چنین در تصمیم‌شان راسخ دیدند، به میدان جنگ آمده و اجساد را دفن کردند. این دفن کردن اولین جنبش بر ضد امویان به حساب می‌آید.

امروزه برای حفظ چنین قیام شجاعانه‌ای در یاد و خاطره مردم، هرساله مراسمی نمادین و به شکل تعزیه در روستای گز غربی و شرقی شهرستان بندرگز در روز یازدهم محرم بعد از اذان مغرب و عشاء برگزار می‌شود. این مراسم از مسجد شهدای روستای گز غربی با پوشیدن لباس عزا و پیراهن‌های سیاه بلند بر تن جوانان محل و بستن چفیه یا کوفیه و عقال (حلقه‌ای سیاه رنگ) بر سر، به همراه پوشاندن صورت مردان، آغاز می‌شود. به این افراد در گروه بنی‌اسد، «میر عرب» گفته می‌شود. آنها با گرفتن بیل بر روی شانه‌های خود در حیاط مسجد به دور شهدا می‌گردند و مداح اشعاری از این قبیل را می‌خواند: ما بنی‌اسد امشب دفن شهدا داریم/ 72 قربانی در کربلا داریم.

نوجوانان روستا نیز نقش شهدا را با کشیدن پارچه‌ای سفید بروی خود در بخش مرکزی حیاط مسجد ایفاء می‌کنند.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط