• ﺳﻪشنبه 01 خرداد 1397
  • 20:02

بازدید سرپرست صندوق احیا از شروع به کار مرمت خانه نظامیه تهران

بازدید سرپرست صندوق احیا از شروع به کار مرمت خانه نظامیه تهران

سرپرست صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی صبح امروز سه‌شنبه 14 آذر 96 با حضور در خانه نظامیه تهران، بنای واگذارشده صندوق احیا، از نزدیک شروع به کار مرمت این خانه تاریخی را مورد بازدید قرار داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی، در این بازدید که با حضور معاون فنی، معاون سرمایه‌گذاری و رئیس اداره فنی و مهندسی انجام شد، پرهام جانفشان سرپرست این صندوق ضمن بازدید از اقدامات اولیه انجام شده،  بر بهره‌برداری کامل از این بنای تاریخی تا پایان سال 96 تأکید کرد.

عملیات اجرایی مرمت خانه نظامیه تهران از جمله بناهای واگذار شده صندوق احیا به منظور مرمت، احیا و بهره‌برداری مدت معین،  صبح امروز آغاز شد.

در این بازدید که با حضور رئیس اداره فنی و مهندسی و ناظر معاونت فنی صندوق احیا انجام شد، سرمایه‌گذار و پیمانکار خانه نظامیه عملیات اجرایی مرمت را طبق طرح مصوب و ابلاغ شورای فنی و اقتصادی صندوق احیا در قالب کاربری اقامتی، فرهنگی و پذیرایی آغاز کرد.

خانه نظامیه تهران طی فرآیند مزایده توسط صندوق احیا بناهای تاریخی و فرهنگی به مدت 10 سال با هزینه مرمت 300میلیون تومان و اجاره ماهانه 15میلیون و 500هزار تومان به شرکت مان مالک تجارت واگذار شده است.

عمارت قدیمی نظامیه واقع در میدان بهارستان، کوچه نظامیه، کوچه شهید حسن اصالت معروف به «عمارت نظامیه» به شماره ثبت ۱۱۲۴۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. اين عمارت که به شکل دواشکوبه و به‌صورت عمارتی در بخش مرکزی حياط قرار دارد در راستای شمال و جنوبی واقع شده است، بخش ورودی آن رو به حياط اصلی است.

همچنين پلان اين بنا به‌شکل مربع و نمای اصلی آن رو به حياط اصلی در سمت جنوب قرار دارد. شکل معماری بنا بيانگر ساخت آن در دوره پهلوی اول است.

مصالح اصلی اين بنا از آجر و گچ است البته بيشتر تزئينات آن در نمای جنوبی جلوه می‌کنند. اين تزئينات شامل آجرکاری و گچ‌کاری در قسمت ورودی و نيز آجرکاری در رخ بام است.

در مورد پیشینه ساخت این بنا باید گفت از بررسی نقشه سال ۱۳۱۹ تهران مشخص می‌شود که ساخت‌وسازی در محدوده باغ نظامیه صورت نگرفته است و انجام ساخت و ساز در این محدوده به دوره پهلوی اول بازمی‌گردد.

در این دوره و در حدود سال ۱۳۴۲ هجری قمری املاک این محدوده، توسط سردارسپه از همدم‌السلطنه خریداری شده و تغییرات وسیعی در آن صورت گرفت.

با توجه به خصوصیات معماری و سبکی این بنا، تاریخ احداث آن را می‌توان به حدود سال‌های ۱۳۰۵ الی ۱۳۱۵ نسبت داد. صندوق احیا، بر مراحل مرمت و احیا و بهره‌برداری از این بنای تاریخی نظارت دارد.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط