• ﺳﻪشنبه 01 خرداد 1397
  • 20:21

نشست «تولد موزه از دل کاخ‌ها» در سعدآباد برگزار شد

نشست «تولد موزه از دل کاخ‌ها» در سعدآباد برگزار شد

نشست «تولد موزه از دل کاخ‌ها» به‌همت واحد پژوهش سعدآباد و با همکاری ایکوم (کمیته ملی موزه‌های کشور)،  با حضور کیا پارسا مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، صاحب‌نظران، استادان و علاقه‌مندان در روز دوشنبه 23 بهمن در سالن سینمای کاخ موزه ملت واقع در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد برگزار شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، در ابتدای این نشست، سید مهدی میردانش، نخستین مدیر مجموعه سعدآباد به بیان بخشی از خاطرات و سیر تبدیل و تغییر کاربری کاخ های سعدآباد به کاخ‌موزه و موزه و مستندات این نوزایی پرداخت.

میردانش پس از اشاره به مشکلات حفاظتی در آن دوران، پروسه‌های تفکیک آثار، سامان‌دهی و تشکیل پرونده اموالی آثار موزه‌ای را بیان کرد و اقدامات فرهنگی و موزه‌ای صورت گرفته در نخستین سال‌های پس از انقلاب را شرح داد.

سپس رضا دبیری نژاد در مورد «هویت‌یابی موزه‌ای در کاخ‌های تهران» به ایراد سخنرانی پرداخت.

او سال‌هایی که از موزه شدن کاخ‌ها در ایران سپری می‌شود (چهار دهه) را بر اساس رویکرد و نگرش‌های مقتضی هر زمان، به چهار رویکرد مختلف تقسیم کرد که بر پایه رویکرد گفتمان غالب هر زمان موزه‌ها هویت پیدا می‌کنند. 

محیط طباطبایی نیز  در مورد «کاخ‌موزه‌ها، موزه‌های انقلاب» سخنرانی کرد و با اشاره به تجارب مشابه درمقوله تبدیل کاخ به کاخ‌موزه یا موزه در سایر کشورها گفت: «موزه‌ها و کاخ‌ها فضاهای پویایی هستند که بر اساس الزامات و نیازهای جامعه به‌روز شده و این نیازها را تامین می‌کنند.»

این نشست با گفت‌وگو و پرسش و پاسخ حضار پایان یافت.

امتیاز به خبر :