• دوشنبه 29 بهمن 1397
  • 21:33

تالار مجلس فرانسه با فرش هنرمندان بوکاني تزيين مي‌شود

تالار مجلس فرانسه با فرش هنرمندان بوکاني تزيين مي‌شود
به گزارش ميراث آريا(chtn) و به نقل از روابط عمومي مرکز ملي فرش ايران، اين فرش که روز گذشته با حضور استاندار و جمعي از مسئولان استاني در شهرستان بوکان رونمايي شد به سفارش کشور فرانسه براي تالار مجلس اين کشور بافته شده است.

بنابراين گزارش اين فرش در مدت 19 ماه توسط 42 هنرمند فرشباف بوکاني با 17 هزار نفر ساعت کار بافته شده است.

طرح اين فرش ماهي سراسري در 20 رنگ و ابعاد آن 10 در 35 متربافته شده که ارزش ريالي آن 262 هزار دلار برآورد شده است.

استاندار آذربايجان غربي در آيين رونمايي از اين فرش توجه ويژه به توسعه صنعت فرش در استان اشاره کرد و گفت: دولت به دليل ارتباط مستقيم برخي صنايع با زندگي و کسب و کار مردم از جمله فرشبافي توجه ويژه‌اي به توسعه آن‌ها دارد و در اين زمينه تاکنون تسهيلات زيادي در اختيار کارگاه‌هاي فرشبافي قرار داده شده است.

رحيم قرباني در ادامه شناسنامه دار کردن فرش‌هاي دستباف توليدي استان، ايجاد فضاي رقابتي براي صنعت فرش استان، استفاده از بازارهاي کشورهاي همسايه به دليل هم مرز بودن با سه کشور خارجي و استفاده از موقعيت استان به عنوان دروازه ورود به بازارهاي اروپايي را از جمله راهکارهاي ماندگاري فرش استان عنوان کرد.

قيثم عثماني، نماينده مردم بوکان در مجلس نيز در اين آيين خواستار توجه ويژه مسئولان استان به صنعت فرش شد و اظهار داشت: طرح بيمه فرشبافان استان به زودي در سطح استان اجرايي مي‌شود که با اجرايي شدن آن شاهد تحول خوبي در اين بخش هستيم.

رييس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي نيز در اين مراسم، صرف اعتباري افزون بر 220 ميليارد ريال به عنوان تسهيلات بانکي ارايه شده به افراد واجد شرايط را از جمله طرح‌هاي حمايت از بافندگان و کارگاه‌هاي قالي بافي طي 2 سال اخير دانست و گفت: ارايه کارت شناسايي و صدور پروانه‌ فعاليت به 23 هزار فرشباف که منجر به تأسيس 17 مجتمع متمرکز و 65 مجتمع غير متمرکز با مديريت متمرکز قالي بافي در استان شده نيز از ديگر جنبه‌هاي حمايتي است./111

امتیاز به خبر :