• پنجشنبه 21 آذر 1398
  • 10:10

نقش برجسته شکار شير فتحعلي‌شاه بازسازي مي‌شود

نقش برجسته شکار شير فتحعلي‌شاه بازسازي مي‌شود
مجدالدين رحيمي در گفتگو با ميراث آريا (chtn) به نقش برجسته دوم متعلق به شکار شير واقع در کوه سرسره شهرري اشاره کرد و گفت: اين نقش برجسته که بر اساس تحقيقات انجام شده بر روي بستر تاريخي نقش برجسته ساساني ايجاد شده بوده نمايشگر تصوير فتحعلي شاه قاجار سوار بر اسب در حال شکار يک شير با نيزه‌اي بلند است.

اين کارشناس تاکيد کرد: پيرامون اين نقش برجسته نيز هم‌چون نقش برجسته چشمه علي ( نقش برجسته سلام) کتيبه‌هايي به خط نستعليق وجود داشته که خوشبختانه در چندين سفرنامه تصاويري از اين نقش برجسته بدست آمده است.

وي يادآور شد:بر اساس مکاتبات صورت گرفته از سوي معاونت حفظ و احيا و يگان حفاظت قرار است اين نقش برجسته از بخش خصوصي و مالک کارخانه متروکه سيمان ري تحويل گرفته شود.

اين پژوهشگر با اشاره به مطالعات مکان‌يابي اثر بيان داشت: هم‌اکنون مراحل تهيه طرحي براي معرفي و احتمالاً بازسازي بخش‌هاي از بين رفته با مولاژ و در مقياس کوچک تر در حال انجام است.

وي با اشاره به انجام يک سري اقدامات در حوزه مونيتورينگ به منظور شناخت آسيب‌هاي محوطه، عوامل آسيب رسان و نتايج مثبت آن در تهيه طرح ساماندهي محوطه و مسير بازديد افزود: در حال حاضر طرح حفاظت اصولي از نقش برجسته چشمه علي در برابر عوامل مختلف آسيب رسان اجرا شده است.

اين مرمتگر با بيان اينکه هم‌‌اکنون تعدادي از فواره‌‌هاي آب ايجاد شده توسط شهرداري منطقه 20 در مقابل اين اثر مسدود شده است به نصب تابلوهاي معرفي محوطه و اثر و در مجموع بازخواني و بازسازي مجازي کتيبه‌ها اشاره کرد.

رحيمي موضوع مونيتورينگ وضعيت موجود و بازخواني کتيبه‌هاي نقش برجسته چشمه علي ري با بهره‌گيري از تازه‌ترين فناوري‌هاي روز را يکي از ارزنده‌ترين اقدامات صورت گرفته از گذشته تا کنون در اين محوطه قلمداد کرد./118
امتیاز به خبر :