• دوشنبه 25 شهریور 1398
  • 02:57

70 درصد مرمت خانه سلمانزاده روستاي اشتبين به پايان رسيد

70 درصد مرمت خانه سلمانزاده روستاي اشتبين به پايان رسيد
به گزارش ميراث آريا(chtn) به نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي تراب محمدي افزود: مراحل سفت کاري مرمت اين خانه تاريخي به پايان رسيده و نازک کاري آن باقي مانده است.

محمدي با اشاره به قدمت بنا يادآور شد: با توجه به کتيبه موجود در سردر بنا، قدمت اين خانه به دوره صفوي و سال 977 هجري قمري مي رسد که به نام آخرين مالک آن سلمانزاده ناميده مي شود.

وي وسعت خانه سلمانزاده را 305 متر مربع مساحت اعلام کرد و گفت: خانه داراي پلان غير متظمي بوده و در دو طبقه شامل فضاهاي آشپزخانه، اتاق مهمان، تنور خانگي، حياط و طويله ساخته شده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خاطرنشان کرد: احتمال مي رود خانه طهماسب محمودي در مجاورت خانه سلمانزاده در گذشته جزئي از اين خانه بوده، زيرا با اين خانه نماي مشترکي دارد.

محمدي با اشاره به مرمت هاي انجام گرفته بر روي خانه سلمانزاده اظهار داشت: بازسازي قسمت هاي فرو ريخته، تعويض تيرهاي چوبي سقف و تعويض درب و پنجره ها بخشي از اقدامات مرمتي انجام گرفته در اين بنا به شمار مي رود.

وي همچنين با اشاره به ويژگي هاي منحصر بفرد روستاي اشتبين يادآور شد: خانه هاي روستاي اشتبين معماري بسيار زيباي پلکاني داشته و حياط هر خانه پشت بام خانه ديگر است.

محمدي اشتبين را داراي سابقه تاريخي کهن دانست و يادآور شد: چندين کتيبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوي، يک گورستان قديمي، کتيبه هاي مرمرين مربوط به قرن هاي نهم و دهم هجري و مقبره حکيم ابولقاسم نباتي حکايت از پيشينه تاريخي و فرهنگي گرانبهاي اين روستا دارد.
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار