• پنجشنبه 02 اسفند 1397
  • 17:38

هفدهم بهمن ماه در موزه هنرهای زیبا سعدآباد:

مراسم تجلیل از پدر فرش ایران برگزار می‌شود

مراسم تجلیل از پدر فرش ایران برگزار می‌شود
مراسم تجلیل از استاد حسن حکمت نژاد  ساعت 16 روز هفدهم بهمن ماه در موزه هنرهای زیبا واقع در مجموعه سعدآباد برگزار  می شود و طی آن استاد طراح و قالیباف دیار اصفهان مورد تقدیر قرار خواهد گرفت .

به گزارش روابط عمومی مجموعه سعدآباد، در این مراسم که روز جمعه  17 بهمن ماه با حضور  اعضای شورای اسلامی شهر تهران،سرپرست و مسئولین مجموعه سعدآباد ، افتخار آفرینان و فعالان حوزه صنعت-هنر فرش  در موزه هنرهای زیبا  برگزار می شود از پدر فرش ایران استاد حسن حکمت نژاد تجلیل خواهد شد.

بنا بر این گزارش در این مراسم احمد مسجد جامعی  عضو شورای اسلامی تهران ،یوسف منصور زاده سرپرست مجموعه سعدآباد و  محمد حسن حامدی مدیر مسئول نشریه تندیس به سخنرانی می پردازند.

وی استادی صاحب سبک است  استاد حسن حكمت نژاد معروف به مجنوني فرزند مرحوم استاد محمد کاظم قالیباف در1303 ه.ش. در محله شهشهان اصفهان متولد شد . وی از طراحان و قاليبافان صاحب سبك ايران به شمار مي رود. هنر قاليبافي ميراثي از پدران اوست و صفت مجنوني به دليل شيدايي است كه در اين حرفه از خود بروز دادند.

 از ويژگيهاي هنر اين خاندان استفاده از رنگهاي گياهي با تنوع و تعدد بسيار زياد, استفاده از نقوش سنتي و اصيل ايراني و دقت در بافت ريز و ازدياد گره در بافت مي باشد. از جمله آثار وي , بافت قاليچه موسوم به " ستا ره دنبا له دار " است كه داراي طرحي واحد اما رنگهاي متنوع    مي باشد. برخي ديگر از آثار وي نيز به نامهاي بازگشت (با الهام از هنر سوزن دوزي), اعجاز (قالي دو رو ) , شال كشمير , هدهد, ستايش , همراه, سماع, شيرين و ... است.


امتیاز به خبر :