• یکشنبه 18 خرداد 1399
  • 09:33

روستای "ویست" بهشت گمشده در غرب اصفهان

  • 0
  • 42
  • 0
توسط : pishkar

روستای ویست « بهست گمشده» ؛ شهرستان خاونسار؛ استان اصفهان
ویست بر وزن بیست بزرگترین روستای شهرستان خوانسار بوده که دارای 2500 نفر سکنه است، در واقع اگر شهرهای گلپایگان و خوانسار را در زوایای یک مثلث متساوی الاضلاع قرار دهیم زاویه سوم این مثلث به طرف جنوب گلپایگان و غرب خوانسار دقیقاً روی ویست قرار دارد. این روستا مرکز پنج روستای نه چندان کوچک است و در واقع به عنوان یک بخش محسوب می‌شود. ویست در 30 کیلومتری غربی شهرستان خوانسار در دل پیشکوه های زاگرس و مقابل زردکوه قرار دارد.
صنایع دستی این روستا فرش دستباف فرش بدون نقشه ویستی است که حاصل تراوشات فکری و ذهنی پیشینیان بوده، فرش ذهنی ویستی (یاوری) توسط مادر که وی هم از مادر بزرگ و بزرگترهای خود فرا گرفته و حالا به دختران خود آموزش می‌دهد سینه به سینه منتقل می‌شود؛ اگر چه نسل‌های امروزی برای بافت این فرش ذهنی بدون نقشه مانند مادران خود تمایل خاصی نشان نمی‌دهند. شاید بتوان این مقوله را به عنوان یک هدیه معنوی که بیانگر هویت، تاریخ فرهنگ و هنر یک ملت را بازگو می‌کند دانست که از سوی بزرگترها به عنوان یک میراث به نسل‌های بعد به شمار آورد
از صنایع دستی دیگر این روستا می‌توان به سبد بافی که توسط بانوان و فعالین این روستا انجام می‌شود اشاره کرد، سبدهایی که هر کدام مصرف کاربردی دارند و با ایجاد کارگاه در این بخش سبب اشتغال‌زایی نیز شده است.

فرم ثبت نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد این ویدئو از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمائید

نظرات شما