رسیدگی‌های لازم در شوش انجام نشده است

مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طی چند سال اخیر رسیدگی های لازم به شوش صورت نگرفته است.

فرهاد عزیزی زلانی در گفتگو با میراث آریا(chtn) شوش را یکی از مهمترین دستاوردهای تمدن بشری و سندی ارزشمند از هویت کشور دانست و گفت: طی چندسال اخیر رسیدگی های لازم برای حفظ و حراست از شوش، آنچنان که باید صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه مدیر جدید پایگاه شوش براساس توانمندی و اجرای اقدامات اثرگذار انتخاب شده است، ادامه داد: با توجه به اینکه امروز بستر و فرصت مناسب برای مواجهه اصولی با آثار بی‌نظیر تاریخی فراهم شده است باید با نیروی مضاعف و بهره گیری از تمامی فرصت‌ها و امکانات ملی، منطقه ای و محلی و با مشارکت همه جانبه تمامی دستگاه‌ها از آثار تاریخی حفاظت شود.

عزیزی، همکاری و مشارکت مردم شوش را در حفظ این اثر بی‌بدیل حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: مردم این منطقه به عنوان اولین صاحبان این اثر تاریخی می‌توانند در حفظ، حراست، معرفی و بهره‌گیری از ارزش‌های نهفته شوش به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کمک کنند.

مدیر کل دفتر امور پایگاه های جهانی سازمان اظهار داشت: موضوع بسیار مهم دیگری که توجه به آن ضروری است، بحث نامزدی ثبت جهانی این اثر در فهرست میراث جهانی در سال میلادی جاری (2014) است، این فرصت بی نظیر علاوه بر اینکه می‌تواند مواهب بسیاری به لحاظ ملی و بین المللی برای این اثر ایجاد کند، فرصتی است که بتوانیم مشکلات، موانع و تهدیدات فراروی این اثر تاریخی- فرهنگی را برداریم و در ضمن نگاه جدید و اصولی تری بر این سایت تاریخی حکم فرما کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر 139210153