\"علي اکبري\" هنرمند تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي تهراني در گفتگو با ميراث آريا(CHTN) تصريح کرد: يکي از موضوعات مطرح در بخش آموزش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي چگونگي تراش آنهاست.

وي افزود: سنگ‌هاي قيمتي کاربرد وسيعي در ساخت زيورآلات و جواهرات دارند که متأسفانه تا کنون در ايران نه تنها با آنها برخورد عملي نشده بلکه بسياري از اين سنگ‌ها ناشناخته مانده‌اند.

\"اکبري\" با بيان اينکه کار بر روي سنگ‌هاي قيمتي بسيار سودآور است، خاطرنشان کرد: ارزش افزوده حاصل از تجارت صحيح اين سنگ‌ها چند صد برابر ارزش اوليه آنهاست.

هنرمند تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي تهراني در ادامه گفت: اين رشته از پتانسيل بالايي جهت اشتغال‌زايي برخوردار بوده و در عين‌حال نيازمند سرمايه‌گذاري اندکي است.

وي يادآور شد: آموزش رشته سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي بايد مورد توجه مسئولان صنايع‌دستي قرار گيرد تا به جايگاه واقعي خود دست يابد.

\"اکبري\" با اشاره به برخي مشکلات هنرمندان اين رشته تصريح کرد: فرسودگي و بالا بودن قيمت دستگاه‌هاي تراش‌سنگ، نبودن امکانات و کلاس‌هاي آموزشي کافي و بي‌توجهي مسئولان صنايع‌دستي به ترويج آموزش اين رشته در ميان هنرجويان و علاقه‌مندان از مهمترين موانع پيش روي گسترش رشته تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي در کشور است.

R/114


انتهای پیام/

کد خبر 1386051717