به گزارش ميراث آريا(CHTN)،‌ معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي‌، صنايع‌دستي و گردشگري در ديدار با رئيس و اعضاي انجمن دوستي ايران و چين با بيان اين مطلب گفت: روابطي که امروزه ميان چين و ايران در عرصه‌‌هاي اقتصادي و سياسي برقرار است، روابط خوب و مناسبي است و هيچ محدوديتي در روابط ايران و چين وجود ندارد.

\"اسفنديار رحيم مشايي\" تصريح کرد: اگر پيش از انقلاب اسلامي، نظام شاهنشاهي تحت فشار ايالات متحده آمريکا در برقراري ارتباط با چين مشکلاتي داشت، پس از انقلاب اسلامي ايران اين مشکلات و اعمال فشارها از سوي ايالات متحده آمريکا برطرف شده است. به همين دليل ايران آمادگي کامل دارد تا دوستي‌ها و روابط ميان دولت و ملت چين و ايران را افزايش دهد.

مشايي با اشاره به تاسيس مرکز مشترک ايران و چين خاطرنشان کرد:‌ سال گذشته در سفر گروهي از مقامات چيني به ايران، پيشنهاد تاسيس مرکز مشترک ايران و چين براي پژوهش در جاده ابريشم مطرح شد که اميدواريم در اين سفر اين موضوع به صورت جدي پيگيري شود تا هر چه زودتر به مرحله اجرا دربيايد.

وي با اشاره به طرح گفتگوي تمدن‌ها به عنوان راهي که به برقراري ارتباطات عميق ميان کشورهاي مختلف منجر مي‌شود، گفت موضوع گفتگوي تمدن‌ها، ايجاد جامعه‌اي هماهنگ، متحد و معتدل است که قطعا براي اجرايي کردن آن داشتن نگاهي منطقي به وقايع روزمره‌ جهان الزامي و يکي از خواسته‌هاي مردمان آزاده است که در دنيا نيز طرفداران بسياري دارد.

رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري با اشاره به توسعه روابط گردشگري ميان ايران و چين افزود: در موضوع گردشگري آمادگي خود را براي پذيرايي از جمعيت بسيار زياد گردشگران چيني در ايران اعلام مي‌کنيم. تشابهات فرهنگي که ميان ايران و چين وجود دارد،‌ ملت ايران و چين را بيش از پيش به هم نزديک ‌کرده است. به همين دليل سازمان ميراث‌فرهنگي‌‌، صنايع‌دستي و گردشگري اعلام مي‌کند که براي فراهم کردن زمينه‌هاي مناسب براي ايجاد ارتباطات فرهنگي ـ‌ هنري و گردشگري ميان دو ملت آمادگي کامل دارد.

مشايي با حمايت از اقداماتي که انجمن دوستي ايران و چين در ايران انجام داده است، تاکيد کرد: سازمان پشتيباني خود را از اقداماتي که تاکنون انجمن ايراني در جهت گسترش روابط فرهنگي ميان دو کشور انجام داده است اعلام مي‌کند. به همين دليل بايد با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق برنامه‌هايي را به صورت مشترک ميان دو کشور به اجرا درآوريم و با اين کار دوستي‌هاي ميان دو ملت را محکم‌تر سازيم.

همچنين رئيس انجمن دوستي ايران و چين با اشاره به سفري که معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع‌دستي و گردشگري در آينده نزديک به چين خواهد داشت، تاکيد کرد: به دعوت گروه چيني در آينده نزديک معاون رئيس‌جمهور براي نهايي کردن تبادلات توريستي ميان دو کشور به چين سفر خواهند کرد.

\"احد محمدي\" تصريح کرد: قرار است در سفر آينده معاون رئيس جمهور به چين، موضوع ايجاد پژوهشکده مشترک جاده ابريشم نيز با انجام اقدامات اوليه از سوي مقامات چيني، نهايي شود.

103/

انتهای پیام/

کد خبر 1386061433