\"ماه‌بي‌بي عرب‌انصاري\" که 40 سال است به بافت دستمال‌هاي سنتي مي‌پردازد در گفتگو با ميراث آريا chtn تصريح کرد: بسياري از زنان روستاي کلاته‌خيج استان سمنان از راه دستمال‌بافي امرار معاش مي‌کنند.

وي با بيان اينکه قيمت بالا و محدود بودن نخ‌هاي دستمال‌بافي کار را براي زنان اين منطقه دشوار کرده است، گفت: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري بارها از من خواسته است که تعاوني تشکيل داده و مشکل زنان کلاته‌خيج را رفع کنم اما اين کار نياز به سرمايه دارد و کسي حاضر به سرمايه‌گذاري نيست.

عرب‌انصاري، افزود: اگر شرايط دريافت وام تسهيل و سود آن معقول‌تر مي‌شد خود مي‌توانستم سرمايه تشکيل تعاوني را از اين طريق تأمين کنم.

وي با اشاره به اين‌که در بافت دستمال‌هاي سنتي از نخ‌هاي مخملي و کاموا استفاده مي‌شود، گفت: اين دستمال‌ها نقشه ندارد و تنها از طريق تار و پود‌ و چله‌هاي رنگارنگ به آن تنوع رنگي مي‌دهيم.

هنرمند سمناني قدمت 2 هزار ساله اين دستمال‌ها را مورد توجه قرار داد و افزود: در گذشته نخ‌هاي دستمال‌بافي از جنس پنبه و پشم بود و در رنگ کردن آنها از مواد طبيعي مانند کاه، پوست گردو و چوب گياه روناس استفاده مي‌شد.

عرب‌انصاري که علاوه بر دستمال حوله، شال‌گردن و چادر‌شب نيز مي‌بافد در پايان گفت: در شهر‌هايي مانند گلستان و مشهد نيز دستمال‌بافي رواج يافته است اما همچنان کيفيت محصولات سمناني بيشتر است.

111/انتهای پیام/

کد خبر 1386061441