به گزارش ميراث آريا (chtn)،سرپرست دفتر امور بين‌الملل و سازمان‌هاي تخصصي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري در ديدار با رايزن فرهنگي سفارت چين با بيان اين مطلب گفت:تاکنون تفاهم‌نامه‌هاي متعددي در زمينه همکاري‌هاي گردشگري با کشور چين به امضا رسيده است که مي‌توان به امضا ياداشت تفاهم‌نامه تسهيل سفر گروهي گردشگران چيني به ايران اشاره کرد.

\"کاظم خلدي‌نسب\" افزود: در ادامه همکاري‌هاي بين دو کشور ايران و چين با وجود پشتوانه تاريخي قوي که دو کشور دارند 10 محور همکاري در زمينه‌هاي مختلف مدنظر است .

وي در ادامه با اشاره به محورهاي پيشنهادي از سوي دفتر امور بين‌املل و سازمان‌هاي تخصصي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري، تصريح کرد: يکي از اين محورها همکاري دوجانبه در سازمان جهاني جهانگردي و همکاري دوجانبه در زمينه آموزش است .

خلدي‌نسب اضافه‌کرد: برگزاري نمايشگاه‌هاي بين‌المللي گردشگري، تورهاي آشناسازي و پروژه راه ابريشم از ديگر محورهاي پشنهادي ايران براي اين جلسه بود .

وي خاطرنشان کرد: تاسيس مرکز مطالعات مشترک ايران، ژاپن و چين و تاسيس مرکز مطالعات جاده ابريشم، پيگيري موضوع سفر رئيس سازمان ملي گردشگري چين به جمهوري اسلامي ايران و سفر رياست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به چين از ديگر موارد پيشنهادي از سوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در اين جلسه بود.

وي در ادامه به برگزاري هفته فرهنگي در چين و همچنين برپايي نمايشگاه شکوه پرشيا در کشورهاي مختلف از سوي ايران اشاره کرد و گفت: اين نمايشگاه از سوي ايران در کشورهاي متعددي از جمله کشور پرتقال، کرواسي، فرانسه، مکزيک و ژاپن برگزار شده است و پيشنهاد مي‌کنيم اين نمايشگاه در کشور چين نيز برگزار شود.

خلدي نسب افزود: ما همچنين براي ميزباني پنجاه و دومين نشست کمسيون مشترک جنوب آسيا و اجلاس کمسيون شرق آسيا و اقيانوسيه اعلام آمادگي مي‌کنيم و تمام تلاش مان بر اين است که در سطح منطقه آسيا و اقيانوسيه فعاليت گسترده تري داشته باشيم و در اين راستا حمايت مقامات چيني را از ميزباني ايران در اين سمينارها درخواست مي‌کنيم .

در ادامه اين نشست \"ژن وي فو\" رايزن فرهنگي کشور چين آمادگي کشور چين را براي توسعه همکاري‌ها در زمينه ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري اعلام کرد.

وي در ادامه گفت:در خصوص برپايي نمايشگاه‌هاي گردشگري و ميراث فرهنگي بين دو کشور پيشنهاد مي‌شود قبل از برپايي هر نمايشگاه هياتي را براي مطالعات اوليه به کشور چين بفرستيد .

104/انتهای پیام/

کد خبر 1386061918