\"حسين بهامين‌ پور\" سرپرست اداره ميراث فرهنگي،صنايع دستي‌ و گردشگري شهرستان نمين با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn) گفت:آموزش رشته‌هاي معرق، منبت، ورني‌بافي، گليم برجسته، مسندبافي، سفالگري، نگارگري و خوشنويسي در اداره صنايع‌دستي شهرستان نمين صورت مي‌گيرد.

بهامين‌پور با اشاره ‌به‌اينکه فعاليت‌هاي اداره مذکور از سال 78 آغاز شده است،يادآورشد: در مجموع تا کنون حدود1700 نفر در ادره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان نمين براي دريافت وام جهت خود‌اشتغالي ‌به ‌بانک‌هاي عامل معرفي شده و موفق‌به‌دريافت وام شده‌اند.

وي با بيان اينکه هر سال 200 نفر در اين اداره به طور رايگان آموزش صنايع‌دستي مي‌بينند،تصريح کرد: با تخصيص اعتبار از طرح‌هاي عمراني استاني مواد اوليه لازم جهت آموزش هنرجويان تأمين مي‌شود.

اين مقام مسئول ‌با اشاره ‌به آموزش بافت گليم و مسند در اداره آموزش‌ صنايع‌دستي شهرستان نمين افزود: وجود مواداوليه مرغوب و بهره‌مندي از هنر دستان هنرمند بافندگان منطقه جلوه‌ ويژه‌اي به گليم‌ استان بخشيده، و موجب ارتقاي آن حتي در حد جهاني شده است.

وي‌ افزود: هنرمندان عنبراني با تکيه بر ذوق و هنرخويش محصولات توليدي را در ابعاد متنوع و متناسب با نيازها و سلايق مشتريان به بازار عرضه مي‌کنند.

سرپرست اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي‌ و گردشگري شهرستان نمين با اشاره ‌به ويژگي‌هاي گليم عنبران تصريح کرد: استفاده از رنگ‌هاي شاد و سرزنده در بافت، دخالت نداشتن ماشين در بافت، تنوع محصولات متناسب با کاربردهاي خانگي مختلف، قيمت بسيار مناسب در حد توانايي حضور در بازار جهاني، نشان دادن ويژگي‌هاي طبيعي استان و زندگي مردم، امکان بافت هرگونه سفارش متناسب با نياز درخواست نياز مشتريان از مهم‌ترين ويژگي‌هاي گليم عنبران است.

114/

انتهای پیام/

کد خبر 1386061922