شيخ شبان روستاي  خاتم‌کاران ايراني است

به گزارش ميراث آريا(CHTN) و به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري چهار محال بختياري، در بين صنايع‌دستي منحصر به فرد ايراني، خاتم کاري به عناون يکي از زيباترين هنرهاي سنتي و ماندگار، از روزگاراني کهن در ميان هنرمندان چيره دست فلات مرکزي ايران رايج بوده و اين هنر از شهر پر آوازه اصفهان به استان چهار محال و بختياري منتقل شده است.

بنابراين گزارش هنرمندان خاتم کار روستاي شيخ‌شبان در شهرستان شهرکرد با ساخت نمونه‌هاي بي‌نظير از اين هنر سنتي هم اکنون اين روستاي کوچک را به مهد خاتم کاري در ايران تبديل کرده‌اند.

اين روزها بسياري از ميهمانان نوروزي در سفر به حاشيه زاينده رود و گرداب بن در ديدار از روستاي شيخ شبان شيفته اين هنر اعجاب انگيز مي‌شوند.

معاون هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي چهار محال و بختياري درباره توليد هنر خاتم در اين روستا گفت: اکنون صنعت خاتم کاري روستاي شيخ شبان در شهرستان شهرکرد شهرتي ملي و جهاني يافته و کارگاه‌هاي توليدي اين هنر سنتي در اين روستا در حال افزايش است.

بهمن عسگري ارزش افزوده محصول خاتم استان را 300 درصد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بيش از 400 نفر در چهار محال و بختياري در رشته خاتم کاري مشغول به فعاليت هستند و سالانه بيش از 300 هزار گل با قامه خاتم را به بازار عرضه مي‌کنند.

وي در ادامه اظهار داشت: شش هزار صنعتگر چهار محال و بختياري در دو هزار کارگاه فعال انواع صنايع‌دستي همچون آثار خاتم کاري، قلمکاري، طلا و نقره، گليم بافي، منبت کاري، مشبک‌کاري، قلمزني روي فلزات و حکاکي روي سنگ فعاليت مي‌کنند.

روستاي شيخ شبان در 30 کيلومتري شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختياري واقع شده و با وجود امامزاده سيد بهاالدين و اثر منبت‌کاري شده دوره صفوي در اين امامزاده، اين روزها نظر بسياري از گردشگران نوروزي را به سوي خود جلب کرده است.

111/

انتهای پیام/

کد خبر 1388010724