کشف قبرستان گلادياتورها در انگلستان

به گزارش ميراث آريا(chtn)،‌ تحقيقات و کاوش‌هاي باستان‌شناسان در مرکز شهر يورک انگلستان به کشف قبرستاني با 80 اسلکت انساني بي سر انجاميد که به اعتقاد آنها، متعلق به اجساد گلادياتورهاي رومي بوده است.

به گفته باستان‌شناسان سر اجساد که به جز در موراد اندک با اجسام تيز سنگين همچون شمشير يا تبر قطع شده بودند در مناطقي غير از قبرها و پيدا شده و حتي در بالاي سر اجساد نيز قرار نداشتند.

برروي استخوان برخي از اجساد که به صورت انفرادي دفن شده بودند، نشانه‌هايي از گاز گرفتگي وجود داشت که به احتمال زياد توسط درندگاني همچون شير، ببر و يا خرس به وجود آمده و منجر به مرگ گلادياتورها شده بود.

به عقيده کارشناسان، مناطق يا اماکن زيادي را نمي‌توان يافت که منجر به کشته شدن اينگونه انسان‌ها و جدا شدن سر از بدن آنها شود. ازاينرو بايد به اين نتيجه رسيد که اين اجساد متعلق به گلادياتورهايي است که درنبرد با حيوانات وحشي به قتل رسيده اند.

اجساد متعلق به اواخر قرن اول ميلادي تا قرن چهارم بوده که در چهارده قبر از 80 قبر کشف شده وسايل و اجناسي براي دنياي ديگر مردگان قرار داشته است.

در اين ميان قبري تخم مرغي شکل متعلق به مردي 18 تا 23 ساله متعلق به قرن سوم ميلادي که به دليل ضربات مکررشمشير سر از بدنش جدا شده بود، در بين ديگر قبرها خود نمايي مي‌کرد. وجود بقايايي حيواناتي مانند اسب،‌گاو و خوک نشان از اهميت شخصيتي جسد صاحب قبر مي‌داده است.

به گفته باستان‌شناسان تحقيقات براي کشف زواياي ديگري از اين قبرستان ادامه داشته و به زودي نتايج آن در مجلات باستان‌شناسي منتشر خواهد شد./109

انتهای پیام/

کد خبر 1389031714