سرقت شمش طلاي قرن هفدهم از موزه فلوريدا

به گزارش ميراث آريا(chtn)،‌ سه سارق در ساعت پنج بعداز ظهر به وقت محلي پس از ورود به اتاق نمايش موزه دريايي فلوريدا در منطقه کي وست، در نبود نيروهاي امنيتي، شمش طلايي 11 اينچي به وزن 74.85 اونس را از محفظه شيشه‌اي آن ربودند.

رئيس موزه در مصاحبه‌اي با خبرگزاري رويترز با اشاره به ثبت شدن چهره دو سارق از سه سارق اين شمش قديمي در دوربين‌هاي مدار بسته موزه اعلام کرد: سارقان پس از شکستن محفظه شيشه‌اي اين اثر آنرا ربوده و از محل گريختند.

اين شمش در کاوش‌هاي باستان‌شناسان زير آب در منطقه سواحل فلوريدا از يک کشتي تجاري اسپانيايي در سال 1980 کشف شد. کشتي که به همراه يک کشتي ديگر هنگام حمل 250 هزار سکه نقره‌اي به امريکا بر اثر طوفان در سال 1622 غرق شدند.

به گفته رئيس موزه، روي شمش طلا تصاويري ويژه همچون اعداد رومي وحود داشت که درجه خلوص آنرا 16 عيار نشان مي‌داد. علاوه بر آن علامتي روي شمش موجود بود که هويت مالک آنرا معرفي مي‌کرد.

اهميت اين شمش به دليل در نوسان بودن قيمت طلا در بازارهاي جهاني باعث شد مقامات موزه، جايزه‌اي 10 هزار دلاري را براي يابندگان آن در نظر بگيرند.

کارشناسان براين باورند، به دليل شکل خاص و منحصر به فرد اين شمش، فروش آن در بازار سياه به دست سارقان بسيار بعيد به نظر مي‌رسد./109

انتهای پیام/

کد خبر 1389060129