همدان ديار تاريخي مردان بزرگي است

به گزارش ميراث آريا(chtn)، اسداله بيات در اين باره گفت: روز نخست شهريورماه به مناسبت تولد مردي که دانش و حکمت او سرآمد حکيمان جهان بود روز استان همدان و روز پزشک نام گرفته است .

وي افزود: اين روز مناسبتي است که با تقارن پر محتوايش فرصتي طلايي را رقم مي زند تا از ديار مرداني بگوييم که علم و هنر و ادب پيشه و دغدغه خاطرشان بود .

بيات اضافه کرد : مراسمي به مناسبت بزرگداشت بوعلي سينا و روز همدان بر بام مقبره بوعلي سينا در يک شنبه 31 مردادماه جاري برگزار شد .

وي در ادامه از جايگاه ويژه پدر علم طب در جهان گفت و اضافه کرد: بوعلي سينا يکي از بزرگترين دانشمنداني است که زيستن و بودن در اين شهر کوهستاني را در سال‌هاي خاصي از زندگي اش برگزيد و کتب متعددي را در اين شهر به رشته تحرير در آورد .

بيات با اشاره به زندگي پر فراز و نشيب بو علي سينا بيان کرد : اين مرد بزرگ در طول زندگي اش در تب و تاب يادگيري علوم متعدد بوده است .

وي خاطرنشان کرد : بوعلي سينا در يکي از گفته هايش عنوان کرده است مرديم و آنچه با خود برديم اين است که دانستيم که هيچ ندانستيم .

بيات با گريزي به اين مطلب روح بزرگ اين دانشمند را ستود و عنوان کرد : اين دانشمند عالي قدر بايد سرلوحه اي بر رفتار جوانان ما باشد و بدانند هر زمان فرصتي است براي آموختن و هرگز پاياني براي فراگير علم نخواهد بود .

وي همچنين وجود آرامگاه اين مرد بزرگ را انگيزه اي براي پويندگان راه علم در استان دانست و اشاره کرد: اين ديار تاريخي مردان بزرگ ديگري چون خواجه رشيد الدين ، ميرزاده عشقي مفتون همداني و بابا طاهر را در خود پرورانده است و وجود اين بزرگان گواهي بر درخور ستايش بودن اين سرزمين است .
/104

انتهای پیام/

کد خبر 1389060141