به گزارش ميراث آريا (chtn) به نقل از وب‌دا دکتر حسن آقاجاني فوق تخصص قلب، استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران و مديرکل دفتر وزارتي با اعلام اين خبر گفت: اين پايش که از سوي اداره مراقبت عوامل خطر بيماري‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در سال 88 بين افراد 15 تا 64 سال در 30 استان کشور انجام شده، نشان مي‌دهد از بين کل افراد جامعه 8/10 درصد سيگار مي‌کشند وگرنه ميزان سيگاري‌ها در بين آقايان 20 درصد است.

وي افزود: علت اول مرگ و ميرها در ايران بيماري‌هاي قلبي است که 3/39 درصد کل مرگ و ميرهاي کشور را تشکيل مي‌دهد.

اين فوق‌تخصص قلب با اعلام اين که روزانه 378 نفر بر اثر بيماري‌هاي قلبي در کشور مي‌ميرند، بيان داشت: در بين طيف بيماري‌هاي قلبي، بيشترين مرگ و ميرها سکته قلبي است.

دکتر آقاجاني با اشاره به اين که بيماري‌هاي قلبي از نظر بار بيماري‌ها رتبه سوم در کشور را دارا است، اظهار داشت: ريشه سکته‌هاي قلبي و مغزي آترواسکلروز يا تصلب شرايين است که با يک بسترسازي فرهنگي مناسب تا حدود زيادي در جامعه قابل پيشگيري است.

فوق‌تخصص قلب و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با اعلام اين که 80 درصد مرگ‌هاي زودرس قلبي قابل پيشگيري است، گفت: نکته مهم اينجاست که اين مرگ و ميرها که در سنين کمتر از سن اميد به زندگي اتفاق مي‌افتند با رعايت رژيم غذايي سالم، فعاليت بدني منظم و اجتناب از دخانيات کاملاً قابل پيشگيري است. /122

انتهای پیام/

کد خبر 1389070539