ورني‌هاي آذربايجان شرقي از نظر طرح در کشور ‌بي‌نظير است

به گزارش ميراث آريا(chtn) و به نقل از روابط عمومي اداره‌ کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي، ‌«خسرو شيري» گفت: ‌طرح‌هاي خاص و بديع و جنس متفاوت، وجه تمايز‌ بين ورني‌هاي‌ آذربايجان شرقي با ساير نقاط کشور است.

وي افزود‌: ورني‌هاي بافته شده به دست هنرمندان صنايع دستي استان، از پشم جاجيم‌هاي 80 سال پيش است که پشمي خالص و اعلا به شمار مي‌آيد.

اين هنرمند تبريزي با بيان اين که طي 25 سال فعاليت در عرصه صنايع دستي در چندين نمايشگاه و جشنواره حضور فعال داشته است، گفت: تا به امروز موفق به دريافت رتبه نخست در بخش طرح و رنگ جشنواره ورني‌بافي استان و رتبه نخست در نمايشگاه بين‌المللي تبريز شده‌ام.

شيري تاکيد کرد: برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي، معرفي و حمايت براي حضور در ساير نمايشگاه‌هاي صنايع دستي، اعطاي وام و برگزاري دوره‌هاي آموزشي از اقدامات حمايتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از هنرمندان صنايع دستي است.

اين هنرمند ورني‌باف با انتقاد از عدم تشخيص کيفيت آثار صنايع دستي ‌مانند رشته ورني از سوي برخي اقشار مردم گفت: متاسفانه تمايل عموم به خريد صنايع دستي ارزان است تا با کيفيت، و اين عامل موجب مي‌شود‌ تقاضا براي خريد آثار اصيل کمتر شود.

وي در پايان با بيان اين که امکان درآمد‌زايي براي بافندگان ورني در چند سال اخير از حالت مقطعي و غيرمتمرکز خارج شده است، ادامه داد: ‌اميدواريم با حمايت‌هاي ‌مسوولان، زمينه فعاليت‌هاي کارگاهي و متمرکز با اشتغال بيش از پيش در اين رشته فراهم شود.
ص/110‌

انتهای پیام/

کد خبر 1391032817