کشف علت مرگ دوشيزه آرژانتيني پس از 500 سال / عکس

به گزارش ميراث آريا (Chtn) و به نقل از ساينس تايمز، اين جسد که آن‌را «دوشيزه» ناميده‌اند در سال 1999 و در نوک قله‌اي آتشفشاني در آرژانتين کشف شده بود که به رغم گذشته 500 سال بدني سالم داشت.

دانشمندان که يخزدگي و انجماد زياد منطقه را علت سالم ماندن اين جسد عنوان کرده‌اند در تحقيقات خود روي جسد دريافتند، علت اصلي مرگ وي تنگي نفس يا نوعي بيماري ريوي همچون سل بوده است.

آزمايش روي جسد و بررسي‌ دي ان اي حاکي از آن است که نوعي آلودگي محيطي باعث مشکل ريوي و در نهايت منجر به مرگ او شده بود.

هرچند عوامل بيماريزا در بافت‌هاي جسد کهنه شده اما دانشمندان هنوز به نتيجه‌اي قطعي در خصوص فعال بودن يا نبودن آن نرسيده‌ وسعي در کشف آن دارند.

همراه با جسد اين دختر، اجسادي از دو کودک نيز کشف شد که در بررسي‌ها سن يکي از کودک‌ها که پسر بوده، 7 سال تخمين زده شده است. اما در آزمايشات صورت گرفته در اين پسر هيچگونه اثري از بيماري ريوي ديده نشد.

به گزارش ميراث آريا، اين اجساد که از جمله اکتشاف‌هاي منحصر به فرد حوزه باستان‌شناسي به شمار مي‌روند چندي پيش نيز در نمايشگاهي در آرژانتين به نمايش درآمده بودند.

شايان ذکر است، دانمشندان در تحقيقات نخستين خود پس از کشف اين اجساد آن‌ها را قربانيان الهه زمين اينکاها به نام «پاچاماما» اعلام کرده بودند که براي سير کردن آن در محيطي کاملا سرد منجمد شده بودند.
/109

انتهای پیام/

کد خبر 1391050920