مشاغل سنتي منسوخ شده آذربايجان شرقي تابلو سنگ مي‌شوند

به گزارش ميراث آريا (chtn)، و به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي «استاد صمد بهادري» گفت: برخي مشاغل سنتي در آذربايجان شرقي با فوت استادکاران و ورود صنعت‌هاي پيشرفته به فراموشي سپرده شده که با طراحي تابلو سنگي درصدد احيا و روايت آنها هستم.

وي ادامه داد: گذر از بازار و به گوش نرسيدن صداي پتک و آهن خبر از فراموشي و منسوخ شدن آهنگري سنتي مي‌دهد و شيشه‌گري و خراطي سنتي نيز از جمله مشاغلي هستند که با گذشت زمان منسوخ شده‌اند.

بهادري گفت: هنرهاي سنتي منسوخ شده را در تابلوهاي سنگي از زمان آغاز پيدايش آن‌ها تا ورود صنعت و کمرنگ شدنشان به صورت داستان وار به نمايش خواهم گذاشت تا روايتي از نسل گذشته بوده و يادآور ريشه و اصل پدرانمان به آيندگان باشد.

اين هنرمند تبريزي در تشريح تابلو سنگ گفت: اين تابلو به صورت نقش برجسته و دوار بر روي ديوار قوس دار يا صاف قابل اجرا خواهد بود و با توجه به سازگاري سنگ با شرايط آب و هوايي مختلف اين تابلو سنگ قابليت استفاده در تمامي مکان‌ها را داشته و مي‌توان آن‌ را بر روي ديوارهاي شهر، خانه و يا موزه نصب کرد.

وي ادامه داد: تابلو سنگ مشاغل سنتي به صورت نقش برجسته با قطعات بزرگ سنگي اجرا خواهد شد که ضخامت آن شش متر و عمق برجستگي کار چهار متر خواهد بود.
112/

انتهای پیام/

کد خبر 1391050928