«سيد حسن موسوي» در گفتگو با «ميراث آريا» دستاوردهاي اجلاس راه ابريشم را تشريح کرد

«سيد حسن موسوي» در گفت‌و‌گوي اختصاصي با ميراث آريا(chtn) در ساعات اوليه بامداد امروز – جمعه- پيش از بازگشت به تهران با اعلام اين خبر ، افزود: پيشنهاد نامگذاري سال 2014 ميلادي به عنوان سال راه ابريشم در سازمان ملل متحد، يکي از چند پيشنهاد تاثيرگذار هيات جمهوري اسلامي ايران در همايش بين‌المللي راه ابريشم بود.

معاون رئيس‌جمهور گفت: ديگر پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران در اين همايش، تشکيل سازمان همکاري‌هاي بين‌المللي راه ابريشم و برگزاري نشست مجمع عمومي اين سازمان در سازمان ملل متحد بود که با استقبال ديگر هيات‌ها رو به رو شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور همچنين با اشاره به پيشنهاد ديگر جمهوري اسلامي ايران در اين همايش با عنوان ايجاد ويزاي راه ابريشم تصريح کرد: يکي ديگر از پيشنهادات ارائه شده در همايش امروز از سوي هيات جمهوري اسلامي ايران توسعه ارتباطات و سفر بين شهروندان کشورهاي عضو پيمان راه ابريشم بود تا اين کشورها همانند آنچه امروزه در اروپا با نام ويزاي شنگن شناخته مي‌شود بتوانند از ويزاي مشترکي براي سفر بهره ببرند.

موسوي در ادامه افزود: همچنين ديگر پيشنهاد ما در اين همايش، تهيه و تدوين اطلس گردشگري راه ابريشم با کمک سازمان جهاني گردشگري بود که درصورت کمک هاي فني اين سازمان، جمهوري اسلامي ايران مي تواند تا سال 2013 اين اطلس را تهيه کند.

معاون رئيس جمهور کشورمان با مثبت ارزيابي کردن نتايج همايش بين‌المللي راه ابريشم تصريح کرد: علاوه بر ارائه پيشنهادات فوق که با استقبال ديگر هيات‌هاي شرکت کننده در اين همايش مواجه شد، ديداري نيز با دبير کل سازمان جهاني گردشگري داشتيم که در اين ديدار، گزارشي از عملکرد جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به طالب ريفايي ارائه شد .

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جمهوري اسلامي ايران همچنين با اشاره به ديدارش با وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان در حاشيه همايش بين‌المللي راه ابريشم گفت: در اين ديدار، بحث توسعه و تحکيم روابط ميان دو کشور به ويژه در زمينه گردشگري مطرح و در اين راستا تصميماتي مبني بر تسهيل در ارائه خدمات از سوي آذربايجان به ايرانياني که براي گردشگري به اين کشور مي‌روند، مطرح شد.

موسوي همچنين با اشاره به حضور آژانس‌هاي مسافرتي گردشگري جمهوري اسلامي ايران در حاشيه اين اجلاس گفت: اين آژانس‌ها جلساتي را با وزير گردشگري جمهوري آذربايجان و مديران آژانس‌هاي مسافرتي کشور آذربايجان برگزار خواهند کرد که اميدواريم برگزاري اين نشست‌ها ميان آژانس‌هاي مسافرتي دو کشور در آينده نيز ادامه داشته باشد.

معاون رئيس جمهور همچنين با اشاره به ديدارهاي امروزش با رئيس سازمان گردشگري گرجستان و وزير علوم پاکستان و رئيس سازمان اسلامي آذربايجان، اين ديدارها را بسيار مثبت و تاثيرگذار ارزيابي کرد.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشورمان همچنين در پايان از فعاليت‌هاي خبرگزاري «ميراث آريا» در ارتباط با پوشش همايش بين‌المللي راه ابريشم قدرداني کرد و اين تلاش‌ها را جامع و کامل دانست.

سيد حسن موسوي ، معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشورمان که به منظور شرکت در نشست بين المللي راه ابريشم به جمهوري آذربايجان سفر کرده بود، دقايقي بعد باکو را به مقصد تهران ترک کرد.

در مراسم بدرقه معاون رييس جمهور کشورمان در فرودگاه باکو ˈسيد علي اکبر اوجاق نژاد ˈنماينده ولي فقيه در جمهوري آذربايجان ، ˈ داود چرمي ˈ کاردار موقت سفارت کشورمان و ˈناظم صمداف ˈمعاون بين الملل وزير فرهنگ وگردشگري جمهوري آذربايجان حضور داشتند.


123/


انتهای پیام/

کد خبر 1391061645