تشکيل اولين کميته صادرات غيرنفتي گلستان با محوريت صنايع دستي

به گزارش ميراث آريا (chtn)، و به نقل از روابط عمومي و امور فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان «قربان عباسي» افزود: با توجه به اين که صادرات محصولات صنايع دستي اين استان با در نظر گرفتن بازارهاي هدف صورت مي‌گيرد، تخمين ميزان صادرات غيرنفتي از اين استان و ميزان درآمدزايي از اين محل ضروري است.

وي با اشاره به اين که در اين استان گمرک تخصصي وجود ندارد، ادامه داد: طي سال‌هاي گذشته صادرات غيرنفتي استان به صورت واسطه‌اي يا چمداني و از پايانه‌ها و مرزهاي استان‌هاي ديگر انجام مي‌شد.

عباسي با بيان اين که تاکنون آمار دقيق و مستندي از صادرات صنايع دستي استان گلستان در دسترس نبوده، تصريح کرد: تاکنون آمار صادرات غيرنفتي استان براساس استعلام از هنرمندان و بازرگانان استان محاسبه مي‌شد.

وي بيان داشت: آمار صادرات صنايع دستي اين استان به غير از فرش در 6 ماهه اول امسال، 507 هزار دلار برآورد شده است.

اين مقام مسوول با اشاره به وجود هنرمندان و صنعتگران توانمند و تنوع محصولات صنايع دستي در اين استان، تصريح کرد: مي‌توان با برنامه‌ريزي‌هاي منسجم و شناسايي دقيق شاخه‌هاي درآمدزايي و همچنين بهره‌مندي از بارنامه‌هاي صادرات محصولات صنايع دستي استان از جمله فرش، گليم، پلاس، جاجيم و ... به عنوان منبع استناد آمار صادرات استان، ميزان صادرات غيرنفتي گلستان را تخمين زد.

عباسي يادآور شد: اميد است با اقدامات مناسب و برنامه‌ريزي‌هاي دقيق به منظور تخمين ميزان صادارت غيرنفتي استان و حمايت‌هاي لازم از قشر هنرمند و صنعتگر اين استان، گام‌هاي مثبتي براي توسعه صادرات محصولات غيرنفتي استان گلستان برداشته شود.

112/الف

انتهای پیام/

کد خبر 1391082237