فعالیت ۳ هزار هنرمند صنایع دستی گلستان در رشته سوزندوزی ترکمن

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: بیش از ۳ هزار نفر از هنرمندان صنایع دستی این استان دررشته سوزندوزی ترکمن فعالیت دارند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، «محمد کیخا» معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: رشته سوزندوزی ترکمن جزو رشته های در حال منسوخ شدن بود که با پژوهش های صورت گرفته و دوره های آموزشی که با حضور معدود هنرمندان باقیمانده این رشته برگزار شد هم اکنون یکی از رشته های پرطرفدار صنایع دستی استان گلستان است.

وی افزود: عمده مراکز تولید محصولات سوزندوزی ترکمن در شهرستان های آق قلا، ترکمن، گرگان، گنبد کاووس، کلاله است که از ابتدای سال 1380 تاکنون بیش از دو هزار نفر در این رشته آموزش دیده و خوشبختانه از این تعداد یک هزار هنرمند منحصراً از محل این رشته بیمه شده و شغل اصلی آن ها رشته سوزندوزی ترکمن است.

کیخا خاطرنشان کرد: برخی از محصولات سوزندوزی ترکمن نیز در سال 91 موفق به دریافت نشان ملی مهر اصالت شدند.

وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده توسط این معاونت پیرامون رشته سوزندوزی ترکمن، یادآور شد: طی سال های گذشته توسط بخش تحقیقات و پژوهش این معاونت، استانداردسازی ابزار رشته سوزندوزی ترکمن انجام شده و استانداردسازی مواد اولیه این رشته نیز در سال جاری در حال انجام است و مستند نگاری رشته مذکور نیز توسط واحد تحقیقات و پژوهش معاونت به اتمام رسیده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در پایان تصریح کرد: با توجه به این که سند چشم انداز ارزش افزوده صنعت گردشگری استان گلستان طی سال گذشته آماده شده و ارزش افزوده تولیدات وخدمات سه محور اصلی این صنعت شامل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به طور کامل تعیین شده، امیدواریم تا پایان سال 94 swt رشته سوزندوزی ترکمن اجرایی شود.

وی ادامه داد: براساس این سند و توجه به نقاط قوت و فرصت های موجود در این رشته برنامه عملیاتی ارتقای همه جانبه و پایدار این رشته تنظیم شده و شاهد آینده خوبی برای رشته سوزندوزی ترکمن باشیم.

/108

انتهای پیام/

کد خبر 1392060213