برگزاری همایش اکو توریسم آبی به مناسبت هفته گردشگری

مدیر کل  طبیعت گردی کشور از برگزاری همایش اکو توریسم آبی به مناسبت هفته گردشگری خبر داد و گفت: این همایش با حضور مهمانانی از وزارت خانه ها و دستگاه های مختلف روز دوشنبه هشتم مهرماه در سالن همایش های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، محمد علی فیاضی با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری افزود: هدف از برگزاری این همایش، بررسی موضوع گردشگری آب و بررسی مسئله کمبود منابع آبی در جهان و نحوه تعامل بین حوزه گردشگری و منابع آبی بر پایه حفاظت برای آینده است. در این همایش، سعی می شود موضوعات مختلف مشترک بین دو حوزه گردشگری و منابع آبی مورد بازبینی قرار گیرد و بر اساس آن، فصل مشترک ها مشخص شود و نیز تعارضات مورد شناسایی واقع شود تا بر اساس بایدها و نبایدهای گردشگری برای موضوع گردشگری آب به نحوی که هم فعالیت گردشگری آسیب نبینند و بتواند نقش مثبت خود را بازی نماید و هم منابع آبی برای آینده حفاظت شوند. مشخص گردند.

وی به منابع آبی و پتانسیل های قابل اتکاء در ایران در ارتباط با موضوع  اشاره کرد و افزود:  بزرگترین دریاچه جهان (دریای مازندران )، دومین دریای آزاد شور جهان ( خلیج فارس )، دومین دریاچه فوق اشباع دنیا ( دریاچه ارومیه )،  دریاچه های آب شیرین کوهستانی، دریاچه های آب شور، اکوتوریسم دریایی، اکوتوریسم ساحلی،  تالابها ، پوشش گیاهی تالابها، پرنده نگری در تالابها، غواصی، آبهای گرم، قایقرانی در آبهای خروشان، منابع آبی قابل اتکاء در ایران در ارتباط با این موضوع هستند.

فیاضی در تشریح ساختار این همایش گفت: این همایش در دو بخش صبح و عصر انجام می شود. که در بخش صبح سخنرانی های رسمی، افتتاحیه و سخنرانی های مقامات قرار دارد. این بخش که به عنوان بخش رسمی همایش انجام می شود در برگیرنده موضوعاتی چون تبیین ارتباط بین گردشگری و موضوع آب، بررسی سیاستها و آینده نگری ها و روابط بین سازمانی برای پیشبرد موضوع و نیز بررسی آسیبها و چالشها در این حوزه دارد لذا سعی می شود تا رؤسای سازمانها و معاونتهای مرتبط و کارشناسان دولتی در این بخش به بررسی موضوع بپردازند. هدف از برگزاری این بخش، ایجاد انگیزه و یکسان سازی دیدگاهها برای رسیدن به یک وحدانیت در سیاستگذاری ها و رسیدن به هماهنگی های اجرایی بین سازمانها است .

فیاضی اظهارداشت: در بخش عصر نیز، موضوعات تخصصی و آموزشی، کارشناسی و فنی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. در این بخش موضوعاتی چون پتانسیلها، بررسی وضعیت توریسم آبی در جهان، تعارضات و فصل مشترکها، بایدها و نبایدها و کدهای رفتاری در توریسم و مخصوصا مسئله حفاظت مورد بررسی قرار می گیرد و هدف آن بررسی کارشناسانه بین صاحب نظران و دست اندرکاران است تا بتوانند برای آینده به طرحهای اجرایی برسند و آنها را جاری نمایند.

به گفته فیاضی، در این همایش سعی می شود موضوعات به نحوی چیدمان شوند که بتوانند راهکارهایی را برای آینده گردشگری و استفاده از منابع آبی به دست اندرکاران بدهد تا در طرح های آتی مورد استفاده قرار گیرند.

مدیر کل طبیعت گردی در ادامه به موضوعات همایش اشاره و خاطر نشان کرد:  بررسی پتانسیل و مصادیق توریسم آبی در ایران وجهان(آقایان دکتر جلالی و دکتر باباخانی)، اکوتوریسم و آب درمانی(آقای دکتر قهرمان پور)، وضعیت منابع آبی درایران و جهان از نظر حفاظت محیط زیست (آقای مهندس درویش)، اکوتوریسم زیر آب(آقای شادلو)، اکوتوریسم آبی، ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی(آقای دکتر دهزاد)، کدهای اخلاقی در توریسم آبی (آقای دکتر افشین دانه کار)، نقش جوامع محلی در حفاظت از تالابها و سایر منابع آبی (مهندس نیما آذری-سرکار خانم احسانی)،   اکوتوریسم و آبهای خروشان(آقای محرابی)  و اکوتوریسم و زیبایی(آقای دکتر شیدوش) از موضوعات این همایش است.

به گفته وی،  برگزاری نمایشگاه عکس از گردشگری بر پایه آب، برگزاری نمایشگاه فعالان حوزه گردشگری آبی و برگزاری نمایشگاه تجهیزات ورزشهای آبی از برنامه های جنبی این همایش هستند.

/108

 

انتهای پیام/

کد خبر 139207038