جوانان به لباس‌های محلی علاقه زیادی دارند

برنامه‌های پیش‌بینی شده سازمان میراث‌فرهنگی کشور برای هفته گردشگری که در مجموعه برج میلاد تهران در حال برگزاری است این فرصت را به وجود آورده تا تولید کنند و فعالان عرصه صنایع‌دستی گرد هم آیند و علاوه بر عرضه محصولات خود به تبادل اطلاعات نیز بپردازند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مریم جانبازلو با 20 سال سابقه صنعتگری در عرصه صنایع‌دستی امروز در سیاه‌چادرهای استان اصفهان و به نمایندگی از شهرضایی‌ها به تهران آمده است.

جانبازلو در مورد حضور و سابقه‌اش در این عرصه می‌گوید: ما از کمپینگ گردشگری استان اصفهان – شهرستان شهرضا – به تهران آمده‌ایم تا در این جشنواره شرکت کنیم. البته بنده مسوول \"کمپینگ گردشگری مریم\" هستم و سال‌هاست که مشغول تولید لباس‌های سنتی و قومی ایران هستم و در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی نیز سعی کرده‌ام از اصالت ایرانیان دفاع کرده و به ترویج آن‌ها بپردازیم.

وی از متولیان سازمان میراث‌فرهنگی که برج میلاد را برای انجام این برنامه‌ها در نظر گرفته‌اند تشکر کرده و ادامه می‌دهد: من به آیین، رسوم و هنر ایرانی علاقه خاصی دارم و می‌خواهم که برای همیشه زنده بماند و اگر حمایت مسوولان بیشتر شود، مطمئن باشید برای همیشه خدمتگزار وطن و هموطنانم خواهم بود.

خانم جانبازلو که خودش جزو ایل قشقایی است، می‌گوید: نژاد ما قشقایی است و اینجا هم لباس‌های سنتی و پوشاک و سیاه‌چادر و گلیم و جاجیم‌های قشقایی را آورده‌ام. البته در کنار این‌ها نمد قشقایی و فرش‌هایشان هم وجود دارد.

این فعال عرصه صنایع‌دستی استقبال جوانان از لباس‌ها و کالاهای سنتی را خوب توصیف می‌کند و ادامه می‌دهد: بچه‌های کوچک برای مراسم‌های تولد و جشن‌هایشان امروز از لباس‌های محلی و اصیل ایرانی استفاده می‌کنند و نشان داده‌اند که اگر وسایل و لوازم گذشتگان را برایشان مهیا کنیم حتما آن‌ها هم از آن استفاده می‌کنند و ترجیح اولشان انتخاب این اقلام است.

انتهای پیام/

کد خبر 1392070920