احیاء 13 رشته صنایع دستی منسوخ شده کهگیلویه وبویراحمد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویر احمد گفت: 13 رشته صنایع دستی منسوخ شده و یا درحال منسوخ این استان احیا می شوند. 

رحیم دادی نژاد در گفتگو با میراث آریا(chtn) با بیان این مطلب افزود: سیاه چادر، سبدبافی، سفالگری، گچمه بافی، سفره بافی، جاجیم بافی،گلیم نقش برجسته، مفرش بافی، نمد مالی، توبره بافی، جاقرآنی، هور و خورجین بافی از جمله این رشته ها است.

وی بیان کرد: تعداد32 رشته صنایع دستی در کهگیلویه وبویراحمد فعال است که گلیم و گلیم فرش بافی، جاجیم بافی،گچمه بافی، معرق چوب و چرم دست دوز از مهمترین آنهاست.

دادی نژاداظهار کرد: 35 هزار هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی دراین استان فعالیت دارند که باید مورد حمایت جدی و همه جانبه قرار گیرند.

وی عنوان کرد: تاکنون سه اثر صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد شامل گلیم نقش برجسته،گلیم تمام پشم بویراحمدی و کردک نمدی دخترانه نشان اصالت یونسکو دریافت کرده اند.

دادی نژاد ایجاد بازارچه های دائمی و موقت صنایع دستی را از برنامه های این اداره کل اعلام کرد و گفت: این بازارچه ها با مشارکت بخش خصوصی زمینه رشد و توسعه صنایع دستی را فراهم می کنند.

\n

انتهای پیام/

کد خبر 139207303