کمیته تدوین سند روستایی استان مرکزی تشکیل شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: درجلسه کمیته تدوین سند روستایی استان مرکزی اهداف وبرنامه ها، عملکرد در نقاط شهری و روستایی ، نقاط ضعف وقوت ، فرصت ها و تهدیدات مناطق روستایی در حوزه توسعه گردشگری ، حفظ واحیاء میراث فرهنگی و رونق صنایع دستی و راهکارهای اجرایی این حوزه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی سید محسن رحمتی افزود: هسته اجرایی تدوین این سند با سه گروه کاری فرهنگی و اجتماعی - اقتصادی و سرمایه گذاری - عمران و زیربنایی آغاز به کار کرده و بیش از 40 دستگاه اجرایی و بخش های خصوصی و عمومی در تهیه آن مشارکت دارند.
وی گفت: از 10 روستای پیشنهادی استان مرکزی ، چهار روستای شامل روستای آهودر شهرستان آشتیان، انجدان وهزاوه در اراک، وفس در کمیجان به عنوان روستای هدف گردشگری تصویب شده است .
وی توضیح داد: بر اساس هدفگذاری ها تا پایان برنامه پنجم توسعه ، اهداف توسعه پایدار در چهار روستای هدف گردشگری مصوب اجرا شود و در سنوات آتی برنامه ریزی برای سایر روستاهای استان انجام خواهدشد.
وی افزود: تاکنون 800 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی استان مرکزی در فهرست اثار ملی کشور به ثبت رسیده که 185 مورد از این آثار در مناطق شهری و 615 اثر در نقاط روستایی استان واقع شده است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی ادامه داد: صنایع دستی به عنوان یکی از عوامل رموثر دراشتغالزایی و درآمدزایی در روستاها مطرح است و درحال حاضر 105 رشته هنرهای سنتی مناطق روستایی تحت پوشش است.
رحمتی، انجام مطالعات پایه امکان سنجی، تعیین وسعت مناطق، اقدامات فرهنگی نظیر جشنواره ها و نمایشگاههای صنایع دستی و معنوی و تقویت امکانات رفاهی ، مرمت آثار ثبتی تاریخی و مذهبی و مستند سازی را از جمله اقدامات انجام شده برای این چهار روستای هدف گردشگری عنوان کرد.
/108

انتهای پیام/

کد خبر 1392110225