میراث فرهنگی بدون همکاری انجمن‌های مردم‌نهاد با مشکل مواجه می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: وسعت حوزه کاری میراث فرهنگی با توجه به تعداد بناها، آثار و محوطه‌های تاریخی تا حدی است که بدون همکاری انجمن‌ها و مردم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهیم بود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، «مصیب امیری» در نشست با دبیران انجمن‌ها و تشکل‌های غیردولتی فعال در حوزه میراث فرهنگی با اشاره به سابقه شکل‌گیری این انجمن‌ها در کشور اظهار داشت: در گذشته انجمن‌های میراث فرهنگی با هدف حفاظت، صیانت و معرفی آثار تاریخی، فرهنگی تشکیل شد که اعضای این انجمن‌های مردمی در شهرستان‌ها و روستاها، به عنوان بازوان اصلی میراث فرهنگی، حراست از یادمان‌های تاریخی را انجام داده و هم‌اکنون نیز در این راستا فعالیت می‌کنند.
وی افزود: هدف از تشکیل دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد نیز روند منطقی ادامه همان فعالیت‌ها با دیدگاه تخصصی‌تر بوده است.
امیری با اشاره به نقش انجمن‌ها در فعالیت‌های مربوط به میراث فرهنگی بیان داشت: انتقاد صرف در رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی از تخریب یک اثر تاریخی تنها وظیفه تشکل‌ها نیست و رسالت انجمن‌ها به عنوان بازوان اجرایی سازمان انجام فعالیت‌های فرهنگی با هدف حفظ و صیانت از این آثار است.
وی به گستردگی حوزه کار میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: وسعت حوزه کاری میراث فرهنگی با توجه به تعداد بناها، آثار و محوطه‌های تاریخی تا حدی است که بدون همکاری انجمن‌ها و مردم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهیم بود.
امیری توسعه فعالیت‌ها و برنامه‌های مشارکتی با تشکل‌ها را از رویکردهای جدید این اداره کل دانست و ابراز داشت: جذب حمایت‌های مردمی با اعلام فراخوان‌ها، فرهنگ‌سازی در حفاظت و صیانت از بناها و محوطه‌های میراثی، اجرای برنامه‌های فرهنگی، ارتباط مستمر با اداره کل و مسئولان، آگاه‌سازی مدیران از رویدادها و تبادل فکر و اندیشه، از اهداف و برنامه‌هایی است که تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد این استان باید در صدر فعالیت‌های خود قرار دهند.
در این جلسه که با حضور مدیران 14 انجمن فعال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری فارس تشکیل شد حاضران به بیان دیدگاه‌ها و نظرات و همچنین نحوه فعالیت در این حوزه در سال‌های گذشته پرداختند.
/108

انتهای پیام/

کد خبر 1392110413