نرخ هتل‌های خراسان رضوي در نوروز افزايش نمي يابد /فرهنگي كردن سفر وگردشگري مهمترين هدف ماست

 دبير ستاد هماهنگي خدمات سفر خراسان رضوي گفت :نرخ هتل هاي استان خراسان رضوي در نوروز افزايش نمي يابد. 

به گزارش روابط عمومي اداره  كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي رجب علي لباف خانیکی در نشست خبری ستاد هماهنگي خدمات سفر در جمع خبرنگاران در خانه ملك افزود: شیوه رایج گذشته مبنی بر شمارش خودروهای ورودی و احتساب نفرات ورودی به هر استان یک شیوه غیر واقعی و کاملا اشتباه بوده است.

وی اظهارداشت: معتقدیم آمار گیری ورود و خروج مسافران بر اساس میزان اقامت در واحدهای اقامتی باید باشد که بر این اساس می توان به شکل واقعی میزان ورود مسافر به هر استان را اعلام کرد.

وی گفت: البته استخراج دقیق آمار اقامت در شهری مانند مشهد با تعدد واحدهای غیر رسمی اقامت از جمله هزاران منزل شخصی و نیز اقامت مسافران در منازل آشنایان و اقوام کمی با مشکل و سختی روبروست اما تلاش داریم تا امسال با این شیوه آمار ورود و خروج مسافران را اعلام نماییم.

لباف خانیکی گفت: همه پیشنهادات در زمینه تعیین شیوه صحیح آمارگیری از ورود و خروج مسافران به استان را از سوی اشخاص حقیقی و رسانه های گروهی پذیرا هستیم و در حال حاضر در حال برنامه ریزی درخصوص نحوه آمارگیری برای نوروز سال آینده می باشیم.

وی در ادامه با اشاره به آمادگی کامل خراسان رضوی برای پذیرایی از مسافران نوروزی، اظهارداشت: در مجموع برای نوروز سال 1393 در خراسان رضوی 223 هزار و 630 نفر ظرفیت اقامت در هر شب فراهم شده استوي تصريح كرد : ما بايد تلاش كنيم  گردشگري كه به بازديد از يك اثر فرهنگي يا ميراث تاريخي مي‌رود صرفا تماشاگر آنها نباشد بلكه اطلاعات زيادي را از آنها به دست بياورد.

وی بیان کرد: واحدهای رسمی اقامت شامل هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر در مجموع 969 واحد است و 80 هزار و 938 تخت ظرفیت دارند که برای اسکان مسافران آماده سازی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی افزود: علاوه بر اماکن مذکور همچنین مدارس،حسینیه ها و منازل شخصی ساماندهی شده اند و زائر سراها و کمپ ها در مجموع با 112 هزار و 776 تخت ظرفیت آماده خدمت رسانی می باشند.

این مسوول گفت: علاوه بر این برای شرایط اضطراری اماکن دیگری مانند خوابگاههای دانشجویی، سالنهای ورزشی، بقاع و اماکن متبرکه نیز در مجموع دارای 29 هزار و 926 نفر ظرفیت هستند که در صورت نیاز از آنها استفاده خواهد شد.

وی اظهارداشت: ستاد هماهنگی خدمات سفر در قالب 12 معاونت به ریاست استاندار خراسان رضوی تشکیل شده است و کلیه خدمات در بخش های مختلف به مسافران و گردشگران در حال مدیریت و کنترل از این طریق می باشد.

لباف خانيكي اظهارداشت: شماره تلفن 0511-7283001 و شماره تلفن چهار رقمی 7045 آماده دریافت نظرات و پیشنهادات و رسیدگی به شکایات مسافران از تاسیسات اقامتی و گردشگری است.

وي تصريح كرد : ما بايد تلاش كنيم  گردشگري كه به بازديد از يك اثر فرهنگي يا ميراث تاريخي مي‌رود صرفا تماشاگر آنها نباشد بلكه اطلاعات زيادي را از آنها به دست بياورد.

وی افزود: همچنین شماره تلفن 124 شکایات از اصناف ، تلفن 191مرکز ارتباطات مردمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، 096308تلفن ملی راهنمای زائر شهرداری مشهد ،09669سامانه اخذ نظرات و پیشنهادات ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور برای تماس مسافران و حل و رفع مشکلات آنان طراحی و فعال شده است.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی در ادامه در خصوص اجرای طرح محدودیت ترافیکی در هسته مرکزی شهر مشهد نیز گفت: این طرح با هدف تسهیل تردد مسافران و افزایش سطح دسترسی زائران به حرم مطهر اجرایی می شود که امیدواریم شاهد تحقق اهداف مورد نظر باشیم.

وی اظهارداشت: علاوه بر برنامه ریزی های انجام شده در استان، برگزاری تورهای یک روزه استان گردی و مشهد گردی از سوی معاونت دفاتر خدمات مسافرتی در استان طراحی شده است.

وی با بیان اینکه مراسم شهادت حضرت زهرا (س ) و ایام فاطمیه تا چهارم فروردین ماه ادامه دارد ، گفت: در کنار برگزاری این مراسم تلاش می کنیم تا عید نوروز را به عنوان بخشی از هویت ملی و ایرانی بیش از پیش به مردم معرفی نماییم و در پاسداشت آن بکوشیم.

/108

انتهای پیام/

کد خبر 139212219