دبیر علمی جشن نوروز ایرانی از اجرای آیین های کهن پارسی و شاهنامه خوانی در مجموعه آثار تاریخی متعلق به دانشگاه اصفهان در ایام نوروز امسال خبرداد
به گزارش واحد خبر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، صدرالدین طاهری با اشاره به اینکه به نظر می رسد امسال شهر اصفهان نسبت به گذشته خلوت تر بوده است، گفت: از 27 اسفند ماه تا 12 فروردین سه اثر تاریخی متعلق به دانشکده هنرهای زیبای اصفهان شامل بنای توحید خانه در مجاورت میدان نقش جهان و دو بنای متعلق به بزرگان ارامنه شامل خانه های خاجیکیان و مارتاپیترز به روی بازدیدکنندگان نوروزی گشوده شد.
وی افزود: این بناها در شرایط معمول به روی عموم باز نیست. سال گذشته یکی از این بناها را به روی گردشگران نوروزی باز کردیم. امسال هم دو بنا به این مجموعه اضافه شد.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان درباره برنامه های اجرا شده در این بناها، بیان کرد: برنامه های کلی طراحی شده برای ایام نوروز شامل 12 بخش بود. در مجموع طی 15 روز 200 بار داستان های شاهنامه و 200 بار هم آیین های نوروزی شامل چهارشنبه سوری، قاشق زنی، فال گوش ایستادن، کوزه شکنی و غیره توسط هنرجویان اجرا شد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه ها، شعرخوانی آتش افروز کهن پارسی بود که به حاضران هدیه داده شد.
طاهری با اشاره به برپایی کارگاه های صنایع دستی از 36 هنر کهن و سنتی دستی شامل سفال، شیشه، جواهرسازی و غیره، عنوان کرد: دانشجویان استاد کار، به شکل زنده در این کارگاه ها فعال بودند.
وی هزینه بازدید از سه اثر تاریخی دانشکده هنرهای زیبا را 2500 تومان اعلام کرد و افزود: تا 11 فروردین ماه سال جاری 20 هزار نفر از جشن آیین های کهن پارسی بازدید کردند.
این استاد دانشگاه اظهار امیدواری کرد: سال آینده نیز بتوانیم برنامه های نوروزی را توسعه دهیم.
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139301112