برپایی نشست تخصصی و نمایشگاه دستاوردهای میراث فرهنگی گلستان

معاون میراث فرهنگی استان گلستان گفت: به مناسبت روز جهانی بناها ومحوطه های تاریخی، نشست تخصصی ونمایشگاه دستاوردهای پژوهشی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی این اداره کل، حمید عمرانی رکاوندی با اعلام این مطلب افزود: با همکاری شورای پژوهشی اداره کل در نظر است در راستای اهمیت وضرورت حفاظت و احیای بناها و محوطه های تاریخی استان،  با ارائه تصاویری از بناهای تاریخی استان، نشست تخصصی و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی برگزار شود.

وی ادامه داد: این نشست در اردی­بهشت ماه سالجاری در مدرسه تقوی با سخنرانی تعدادی از کارشناسان اداره کل برگزار می شود تا مروری بر برخی از آثار و بناهای تاریخی دوره سلجوقی تا  قاجاریه استان داشته باشد.

عمرانی خاطر نشان کرد: ایکوموس با انتخاب شعار \"میراث یادمانها\" در سال 2014 توجه ملت ها را به سمت اهمیت، ارزش و مانایی میراث فرهنگی، بناها و محوطه‌های تاریخی در یادها وخاطره های مردم معطوف کرد و با این شعار، پیام آور رسالتی شد برای تمامی ملت­ها، با فرهنگ­های مختلف تا گامی بلند بردارند به سوی هویت و فرهنگ ارزشمندی که از گذشتگان به یادگار مانده است و متوجه آثاری گردند با پیشینه ایی به بلندای تاریخ و گاها پیش از آن، که در هرخشت خشت آن می توان دانش، ذوق و هنر معماران و هنرمندان هر مرز و بومی را شاهد بود.

وی اذعان داشت: یکی از اهداف مهم کمیته ملی بناها و محوطه‌های تاریخی(ایکوموس ایران) ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و معرفی بناها و محوطه‌های تاریخی، تشویق به حمایت، حفاظت، احیا، مرمت بناها و محوطه‌های تاریخی و ترویج فرهنگی آن در سطوح ملی و بین‌المللی است و از دیگر اهداف آن جلب نظر موسسات، نهادها نسبت به اهمیت بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی است.

عمرانی درادامه گفت: به منظور ایجاد همکاری و حمایت بین‌المللی از آثار و بناهای تاریخی، در سال ۱۹۳۳ کمیسیونی به نام کمیسیون بین‌المللی بناهای تاریخی در جامعه ملل ایجاد شد که اهداف کمیسیون مذکور تلاش برای ایجاد همکاری و حمایت بین‌المللی از میراث فرهنگی و تاریخی کشورها از طریق تدوین توصیه‌نامه‌ها، ارایه آموزش‌های تخصصی لازم، ارتقاء سطح آگاهی عمومی نسبت به ارزش‌های این قبیل آثار، تدوین قوانین ناظر به حمایت از آنها در سطح ملی و تدوین معاهدات جهانی برای حمایت بین‌المللی از میراث فرهنگی است.

وی همچنین تصریح نمود: شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی(International Council on Monuments and Sites )، که مقر آن درپاریس است و نام آن  به حسب حروف اول کلمات لاتین تشکیل دهنده نام آن به طور اختصار “ایکوموس”  (ICOMOS) می‌باشد، نهادی است غیردولتی و همکار یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) که در ورشو و در سال ۱۹۶۵ تشکیل شد و مهم‌ترین مرجع بین‌المللی است که در زمینه حفاظت از بناها و محوطه‌های تاریخی به صورت تخصصی فعالیت می‌کند .

عمرانی یادآور شد: ایکوموس ایران در ۲۹ فروردین ۸۱ به طور رسمی تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرده است. از جمله کمیته­ های علمی آن در ایران کمیته تخصصی آمادگی خطر ICORP، کمیته مناظر فرهنگی ICOMOS-IFLA، کمیته آموزش، کمیته برنامه ریزی می توان نام برد.

وی همچنین به پنج هدف راهبردی شورای بین المللی ایکوموس اشاره داشت و افزود: افزایش اعتبار فهرست میراث جهانی، اطمینان از حفاظت مناسب از میراث جهانی، تشویق ظرفیت سازی کارآمد در کشورهای عضو، افزایش آگاهی، سطح مشارکت و پشتیبانی عموم از آثار میراث جهانی از طریق ارتباط و تقویت نقش جوامع در اجرای کنوانسیون میراث جهانی از اهداف راهبردی شورای بین المللی ایکوموس است.

عمرانی اظهار امیدواری کرد: با برپایی نشست های تخصصی و تلاش جهت تحقق اهداف راهبردی شورای بین المللی ایکوموس و همچنین حفظ واحیای آثار تاریخی وباستانی استان، شاهد رونق گردشگری تاریخی و فرهنگ سازی مناسب جهت حفاظت از ابنیه ها ویادمان های ارزشمند استان باشیم.

انتهای پیام/

کد خبر 139301272