نخستین جشنواره محلی رشته و خشکار در صومعه سرا برگزار شد

در آستانه ی ماه مبارک رمضان نخستین جشنواره بومی و محلی \" رشته و خشکار\" در طاهر گراب صومعه سرا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، جشنواره رشته و خشکار از سوی موسسه طلوع ماندگار با همکاری نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان صومعه سرا با حضور امام جمعه ، نماینده مردم شهرستان صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی ،جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی و نیزجمع کثیری از مردم  در طاهرگوراب شهرستان صومعه سرا برپا شد.

امام جمعه صومعه‌سرا در جشنواره مذکور به سادگی مردم طاهرگوراب اشاره کرد و گفت: مردم طاهرگوراب افراد شادی هستند و رشته‌خشکار بهانه‌ای برای برگزاری جشن در این منطقه شده است. 

حجت‌الاسلام اسماعیل صدیقی افزود: دشمنان گمان می‌کنند مردم ایران غمگین هستند در حالی که ایرانیان پس از 30 سال انقلاب در مناسب‌های مختلف به جشن و شادی می‌پردازند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی درباره تاریخچه رشته‌خشکار تصریح کرد: از روزگاران گذشته تاکنون در ایام ماه مبارک رمضان این خوراکی مقوی و شیرین مصرف می‌شود.

خصوصی به زبانزد بودن سوغات این منطقه اشاره کرد و افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا رشته‌خشکار که سوغات طاهرگوراب است را طلب می‌کنند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان ورزش را عامل دوری جوانان از سستی دانست و خاطرنشان کرد: ورزش پهلوانی و قهرمانی می‌تواند سستی و رخوت را از جامعه و جوانان دور کند.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان صومعه سرا هدف از برگزاری این جشنواره را حفظ فرهنگ اصیل ،آداب و رسوم ، سوغات و غذاهای محلی ونیز شناساندن سوغات محلی منطقه به مردم  استانهای دیگر عنوان کرد. 

انتهای پیام/

کد خبر 1393040612